Rusya'nın Suriye'deki çözüm politikası

Suriye’deki iç savaşın onuncu yıldönümü yaklaşırken, Rusya’nın bölgedeki hamleleri sürüyor. Rusya’nın sunacağı çözüm önerileriyle bölgedeki krizin çözüleceği vadedilse de tüm taraflar anlaşmadan savaşın son bulması ve Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesi mümkün görülmüyor.

15 Mart 2011 tarihinde Suriye’nin Dera şehrinde başlayarak diğer bölgelere yayılmaya devam eden Suriye iç savaşının onuncu yıldönümü yaklaşıyor. Öte yandan, Rusya’nın bölgedeki hamleleri dikkat çekiyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Katarlı ve Türk mevkidaşları ile yaptığı bir görüşmenin öncesinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) üst düzey yetkililer ile görüşerek siyasi bir çözümün sağlanması için tüm engelleri kaldırmaya çalıştığı öğrenildi. Ayrıca Rusya’nın Suriye’deki meselelerin çözümlenmesi için uluslararası bir anlaşma önermek üzere Körfez ülkelerine gittiği de biliniyor.

110

Rusya’nın Suriye krizindeki çabaları, taraflar arasındaki tüm anlaşmazlıklara rağmen Şam’ın Arap Birliği’ne dönmesine dair bir umudun olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Ancak Suriye Savaşı’ndaki taraflar uzlaşmadığı sürece Suriye’nin yeniden Arap Birliği’ne girmesi zor görünüyor. 

210

11 Mart’ta Doha’da Türkiye, Rusya ve Katar dışişleri bakanlarının katıldığı üçlü bir zirve yapıldı. Mevlüt Çavuşoğlu, Sergey Lavrov ve Muhammed bin Abdurrahman el Sani tarafından Suriye’ye ilişkin bir anlaşma imzalandı. Anlaşmada yeni bir talep bulunmasa da Rusya’nın, Türkiye ve Körfez ülkelerini Nisan ayında yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde anlaşma yapmaya çağırması dikkat çekti. Üçlü zirvede Suriye’nin egemenliğinin korunması yönünde kararlar alındı. Ancak gözlemcilerin belirttiğine göre, Suriye yönetiminin bulunmaması halinde bu anlaşmaların bir yararı olmayacak. Putin’in Körfez turu da dahil olmak üzere Rusya’nın bu hamlelerle zaman kazanmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Diplomatik kanaldaki gelişmeler devam ederken Rusya’nın, Rakka’nın güneybatısında yer alan Es-Sevre petrol sahasının kontrolünü ele geçirdiği öğrenildi. İran Devrim Muhafızları’na bağlı olan Fatimiyyun milislerinin kontrolünde olan bölgede 2 bin varil petrol çıkarıldığı tahmin ediliyor. Fatimiyyun Tugayı ile Rusya’nın bölgede anlaşmaya varmasının ardından dün gece Fatimiyyun milisleri petrol sahasından çekildi. Rusya, Cuma günü de Rakka’ya bağlı Tabka bölgesindeki Tavinan doğalgaz sahasının kontrolünü ele geçirmişti.

410