“İdlib’de ateşkes bozulursa bıraktığımız yerden başlarız”

Esad rejiminin TSK’ya saldırmasının ardından başlayan çatışmalar, 5 Mart’ta Türkiye ve Rusya arasında imzalanan mutabakat kapsamında sonlanmıştı. Fakat Esad rejimin ateşkes ihlalleri devam etti. Ateşkes ihlallerine yönelik MSB Bakanı açıklamalarda bulundu. Hangi bölgelerde ateşkes ihlal edildi?

Esad rejimine bağlı güçlerin İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik saldırı gerçekleştirmesinin sonucunda 33 askerimiz şehit olmuş ve dünya gündemi tamamen değişmişti. Esad rejiminin saldırılarının ardından TSK, bölgede rejimin askeri unsurlarını hedef tahtasına koydu ve kısa süre içerisinde binlerce askeri unsur imha edilirken, rejim güçleri geri püskürtüldü.

Esad’a bağlı güçlerin Soçi görüşmeleri kapsamında tarafların mutabık kaldığı sınırları aşması sonucunda Astana süreci, Soçi görüşmeleri tamamen çökme noktasına geldi. Türkiye ve Rusya’nın istikrarı sağlama girişimlerini boşa çıkaran rejim saldırılarının sonlandırılması için birtakım görüşmeler gerçekleştiren Ankara, Moskova’da Rusya ile 3 maddelik mutabakata vardı. Mutabakat ile 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren ateşkes sağlandı.

1) Kısmi ateşkes: İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

2) Ortak devriye: Türk ve Rus devriyeleri, 15 Mart’ta M4 Karayolu’nun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

3) Güvenli koridor: M4 Karayolu’nun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.

ESAD REJİMİ ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

Türkiye ve Rusya arasında imzalanan mutabakatla ateşkes ilan edilmesine rağmen Esad rejimi mutabakattan 10 dakikan sonra ateşkesi ihlal etti. Esad rejimin ihlalleri İdlib'in güneyindeki Maarat Aliya, Fattıra, Kastun, Kan Safra, Zıyara, Ibzumo, Sfuhın, Bara ve Tukad bölgelerinde yoğunlaştı.

Ankara ve Kremlin’in ateşkes kararına rağmen ateşkes ihlallerini sürdüren Esad rejimi, ateşkes tarihinden bugüne kadar 15’den fazla ihlal gerçekleştirdi.

“ATEŞKES BOZULURSA BIRAKTIĞIMIZ YERDEN BAŞLARIZ”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile ASELSAN’ı ziyaret etti. Akar, yönetimle yaptığı toplantının ardından İdlib’e yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Akar, “önceki gün Rusya Savunma Bakanı ile telefon görüşmemiz oldu, olumlu geçti. Rus askeri heyeti geldi, görüşmeler devam ediyor. Büyük oranda mutabakat sağladık. Saldırılar durdu, ateşkes devam ediyor. 15 Mart’ta M-4 karayolunda ortak devriyeler başlayacak. Ateşkes bozulur, saldırılar devam ederse Herkes her an hazır. Böyle bir şey olduğu takdirde biz bıraktığımız yerden başlamaya, onların da canını yakmaya devam edeceğimizi söylüyoruz. Çekilme yok.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus heyetiyle görüşmeye ilişkin, "Hazırlanan metin iki tarafça imzalandı, yürürlüğe girdi. İlk uygulamasını 15 Mart'ta M4'te ortak devriyeyle göreceğiz. Rusya ile müşterek koordinasyon merkezleri kurulacak ve buradaki faaliyetler birlikte yönetilecek. İdlib'den göçün durduğuna hatta geri dönüşlere dair çok güzel emareler var." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN’LE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Moskova mutabakatına ilişkin gelişmeler ele alındı. Görüşmenin, Putin’in talebi üzerine gerçekleştiğini duyuran Kremlin ise şu açıklamayı yaptı: “Temasta 5 Mart’ta yapılan anlaşmaların hayata geçirilişi ele alınmıştır. İdlib’de gerilimin hissedilir ölçüde azalmış olması memnuniyet verici gelişme olarak değerlendirilmiştir. İki lider arasında ikili temasın sürdürülmesinin yanı sıra farklı yetkililer arasında da görüşmeler yapılması kararlaştırılmıştır.”