Süpersonik uçaklar geri dönüyor

Süpersonik uçak teknolojisi 17 yıl aradan sonra geri dönüyor. Üretilen ilk süpersonik uçak prototipi XB-1'in 2020'nin Ekim ayında tanıtılması planlandığını ve test uçuşlarına 2021'de başlayacağını da duyurdu. Yolculukları kısa süreye indirmesiyle meşhur süpersonik uçaklar ülkelerin hava savunma sistemleri için tehdit mi? Detaylar haberimizde…

21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle ülkeler arasındaki silahlı çatışmaların en kilit faktörü, havada üstünlük sağlamak olarak biliniyor. Fakat en fazla uçağa sahip, en modern saldırı filosu dahi hava savunma sistemlerinin etkili koruma duvarına takılabiliyor. Hava savunma sistemleriyle karşı karşıya olan saldırı filoları, dezavantajlı durumda olduğunu önceden biliyor. Bombardıman ya da saldırı uçaklarının, füze savunma sistemini imha etmek için onu önceden arazide tespit etmesi ve füzeyi ateşleyebilecek mesafeye yaklaşması gerekiyor.

110

Yerli yabancı askeri kaynaklar, hava savunma sistemlerinde farklı menzilleri olan radarların hedefi aynı şekilde tespit edemediklerini söylese de en güçlü radarların çok uzaktaki uçakları fark edebildiklerine, fakat alçaktan uçan uçakları bazen zamanında tespit edemediklerine ve saldırı filosunun da bundan faydalandığına dikkat çekiyor. Savaş pilotları ne kadar alçaktan uçulursa o kadar tespit edilme süresi o kadar artıyor olarak bu durumu ifade ediyorlar.

210

SÜPERSONİK UÇAK NEDİR?

Süpersonik, ses hızının (Mach 1) üzerinde olan hızları belirtmek amacıyla kullanılan terimdir. Bir yaklaşıma göre de 1.2 Mach'ın üzeridir. Deniz seviyesindeki havada sesin hızı yaklaşık olarak 1225 km/h saat olarak kabul edilir. Ayrıca gövdesi ve motorları uzun süreli sesten hızlı uçuşa müsaade edebilecek özelliklerde olan uçaklara süpersonik uçaklar denir. 

Havacılık şirketi Boom Supersonic, XB-1 süper sonik uçağını ekim ayında tanıtacak ve test uçuşları 2021'de başlayacak. Şirket tarafından tarihin özel olarak geliştirilmiş en hızlı uçağı'olarak nitelendirilen XB-1'de sadece bir pilot, bir delta kanat ve bir trijet düzeni olacak." Boom'un inşa etmeyi planladığı XB-1 şirketin esas süpersonik yolcu uçağı Overture'un prototipi ve üçte biri boyutunda olacak. Ayrıca 55 yolcu koltuğu bulunacak.

410