Süper tahmincilerden seçim yorumu

ABD seçimleri yaklaşırken Donald Trump ve Joe Biden arasındaki makas daralıyor. Adayların birbirlerine yönelik kullandıkları söylem dili sertleşirken, Süper Tahminciler’in seçimin kazananının belirlenmesine yönelik tahmini ve CIA’in yayınladığı rapor, seçmenin üzerinde şok etkisi yarattı. Önümüzdeki dönemde 3-4 ay boyunca ABD’de seçim odaklı kargaşanın hakim olması söz konusu.

Mesleki olarak başarılı geçmişe sahip borsa analizcilerinden oluşan bir "süper tahminciler" ekibi, Donald Trump veya Joe Biden'in seçim sonuçlarını kabullenmesinin haftalar veya aylar alabileceğini öngörüyor. CNN Business’ta yer alan habere göre, Good Judgment firmasının yaptığı yeni bir araştırmada, başkan adaylarından birinin seçim haftası bitmeden sonuçları kabullenmesi ihtimalinin sadece yüzde 16 olduğu belirtiliyor.

Söz konusu araştırmada ayrıca kazanan adayın Şükran Günü’ne kadar belli olmama ihtimali yüzde 43, Şükran Günü’nden 20 Ocak 2021 tarihindeki Yemin Günü’ne kadar uzlaşamama ihtimaliyse yüzde 37 olarak tahmin ediliyor. Öte yandan ismi açıklanmayan Süper Tahmiciler, seçimin galibinin Yemin Günü'nde de belirsizliğini koruyarak, kıdeme göre sıradaki isim olan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin başkanlık yapması ihtimalini yüzde 4 olarak görüyor.

Yüksek Mahkeme'nin müdahil olarak başkanlığı Al Gore'la yarışan George W. Bush'a verdiği 2000 seçimlerinin sonucunun kesinleşmesi bir ay sürmüştü. Sonucu belirsiz bir seçim halinde piyasalarda dev dalgalanma yaşanacağı endişeleri kısa vadede geçerliliğini korurken, finans uzmanları daha uzun vadede resmi sonucun onaylanmasıyla hem Washington hem de Wall Street'in işe geri döneceğini söylüyor.

CNBC, Ağustos sonlarında gerçekleştirdiği bir ankette 20 borsa stratejistine kendilerine göre seçimlerin nasıl sonuçlanacağını sordu. 20 kişiden 14'ü Biden'ın zaferini beklediğini söyledi. Net bir Trump zaferi öngören kişi sayısıysa sadece üçtü. Stratejistlerin 10'u seçim gününü takip eden ayda S&P 500 endeksinde düşüş öngörürken, 5'iyse yükseliş yaşanacağı tahmininde bulundu. 4 stratejist fiyatların belirli bir düşük ve yüksek değer arasında oynadığı aralıklı bir piyasa beklerken, biri yorum yapmadı.

CIA: BİDEN'I KARALAMA KAMPANYASINI MUHTEMELEN PUTİN YÖNETİYOR

Rusya’nın ABD’de Donald Trump’ın başkan seçildiği 2016 seçimlerinin ardından 3 Kasım’da yapılacak olan seçimlere de müdahale arayışı içinde olduğuna dair son zamanlarda üst üste ifşalar gelirken, CIA’in ortaya çıkan çok gizli bir değerlendirme raporu iddiaların merkezine bu kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i koyuyor.

Washington Post’ın haberine göre, CIA'in en üst seviyede gizli değerlendirme raporunda, Rusya'nın 2020 başkanlık seçimlerine Demokrat aday Joe Biden'ın aleyhine olacak şekilde müdahale çabalarının "muhtemelen Putin ve en yakın yardımcıları" tarafından yönetildiği ve Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani'yle bağlantılı Ukraynalı bir parlamenterin de bu sürece dahil olduğu iddia ediliyor. Washington Post’a konuşan kaynaklar, Rusya'nın kasım seçimlerine olası müdahalesine dair Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve FBI'ın da katkılarıyla hazırlanan "CIA Dünya Geneli İstihbarat Değerlendirmesi" adlı raporun 31 Ağustos'ta kurum içinde yayımlandığını söylüyor.

Söz konusu değerlendirme raporunda CIA’in Ukraynalı parlamenter Andrey Derkaç’ın lobiciler, Kongre, medya ve Başkan Trump’a yakın figürlerle temaslar yoluyla ABD içinde Biden hakkında aşağılayıcı bilgileri yayma faaliyetlerine ilişkin analizi ortaya konuyor. Belgenin ilk kısmında "Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın en üst düzey yetkililerinin, eski Başkan Yardımcısı'nı (Biden) karalamayı, ABD Başkanı'nı desteklemeyi ve kasımdaki ABD seçimlerinin öncesinde halk nezdinde fikir ayrılığını körüklemeyi amaçlayan Rus müdahale operasyonlarından haberdar olduklarını ve bunları muhtemelen yönettikleri değerlendirmesinde bulunuyoruz" ifadeleri yer alıyor.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ve Hazine Bakanlığı Ukraynalı Derkaç'ı "Rus ajanı" olarak nitelendirirken, bu ifadenin raporda açıkça yer almadığı ve CIA, NSA ve FBI'ın Putin'in söz konusu kampanyayı bizzat yönetiyor olabileceğine inandığı belirtiliyor. Rus ajanı olarak nitelendirilen Derkaç, Moskova adına ajanlık yaptığı iddialarını yalanlarken, CIA'in değerlendirmesindeyse Ukraynalı parlamenterin faaliyetlerine ayrıntılarıyla yer veriliyor ve bu ismin Biden aleyhinde bilgi yaymak için nasıl çalıştığı anlatılıyor. Derkaç'ın Trump'ın kampanyasının "önde gelen" bir ismiyle bağlantılarına atıfta bulunulsa da Ukraynalı siyasetçiyle aylarca çalışmış avukat Giualiani'nin ismi raporda açıkça geçmiyor.

CIA, NSA ve FBI gazetenin konuyla ilgili yorum taleplerini geri çevirdi ancak üç kurum da bu rapora dair ayrıntılara itiraz eden bir açıklamada bulunmadı.

 

3 Kasım’da yapılacak olan ABD Başkanlık Seçimleri’ne doğru adaylar arasındaki makas daralırken, söylem dili sertleşiyor ve seçimlere yönelik yeni bilgiler, korkular gün yüzüne çıkıyor. Rusya’nın Biden’ı karalamak için kampanya yürüteceği gündeme gelirken, Süper Tahminciler’in seçimlere yönelik tahminleri de seçmen üzerinde etkili oldu. Zira seçim sonuçlarının haftalarca belki de aylarca belirlenememesi gündemde.