Anti mikrobiyal olan sumak koronavirüsten (Covid-19) korur mu?

Bir kadının rüyasında Hz. Muhammed'i gördüğünü ve kendisine yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı 'sumak suyu için' dediğini öne sürdüğü video, sosyal medyada kısa sürede trend oldu ve kısa sürede birçok Whatsapp grubunda paylaşıldı. Videoya tepkiler büyürken, tüm vatandaşlar "sumak nedir?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. Sumak, koronavirüsten korur mu? Sumak suyu nasıl yapılır? Sumak nerede kullanılır? Sumağın faydaları neler?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir vatandaşın, rüyasında Hz. Muhammed'i gördüğünü ve kendisine yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı 'sumak suyu için' dediğini öne sürdüğü videonun sosyal medyada ‘viral’ olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Söz konusu iddiayı Bilim Kurulu üyelerine soran Abdulkadir Selvi, olayı köşesine taşırken, Türkiye’de 75 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı sürekli olarak uyarılarda bulunan uzmanlar, videoya şu sözlerle tepki gösterdi: “En büyük korkumuz, Güney Kore’deki ‘31. hasta olayı’ gibi bir olayın olması. Bu tür dini duyguların istismarından dolayı bir virüs patlamasının yaşanması”

Selvi, olayı şöyle özetledi:

Güney Kore’deki 31. hasta olayı ne?

Güney Kore’de 15 Şubat’ta yüksek ateşle hastaneye giden kadın, koronavirüs testi yapılması önerisini reddediyor. Onun yerine kilisede ayine katılıyor. Bir otelin yemek salonunda açık büfeye gidiyor. İyice kötüleşince 17 Şubat’ta başka bir hastaneye gidiyor ve test yapılıyor. Koronavirüse yakalandığı tespit ediliyor. 30 vakayı tespit edip karantinaya alan Güney Kore’de 31. hasta olarak kayıtlara geçiyor ama bir farkla: 30 hastaya kadar düzenli şekilde sayılan vakalar, 31. hastayla birlikte patlama yapıyor. Çünkü kadın ayine gittiği kilisede ve bulunduğu kalabalık ortamlarla yüzlerce insana bulaştırıyor.

SUMAK NEDİR?

Türkiye’nin hemen her yerinde toz olarak ızgara yemeklerinde baharat olarak kullanılan sumak, özellikle Kahramanmaraş’ta sıvı halde de tüketilir.

SUMAĞIN FAYDALARI NELER?

Anti mikrobiyal özelliği ile bilinen sumak, idrar söktürücü, solunum sistemini rahatlatıcı ve ateş düşürücü etkilere sahip olarak biliniyor.

Sumağın faydaları arasında soğuk algınlığı, nezle, grip, ateş düşürücü etkiler yer alır. Sumak, ateş düşürücü özelliklerinden yararlanılarak infüzyonu ilaç sanayiinde de kullanılır.

SUMAK SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Ağustos – Eylül aylarında yetişen sumak bitkisi, sıvı olarak kullanılmak istendiğinide;

- Önce dallarından koparılır.

- Ardından bir kaba alınarak, üzerini hafif geçecek kadar kaba su konulur.

- 5-10 dakika kadar kaplarda bekletilen sumak için üç kez aynı işlem tekrarlanır. Her defasında su miktarı kademe kademe azaltılır.

- Kabın içerisinde kullanılan sumak, toz olarak kullanılmak üzere ayrılırken, elde edilen sumak suyu güneşte 3-4 gün kadar bekletilir.

- Güneşte bekletilen sumak suyu çoğaltılmak istendiğinde belirli oranda limon tuzu içerisine konularak kaynatılır.

Sumak suyu tek başına kullanılmak istendiğinde, dalından koparılarak saklama poşetlerine ayıklanır ve direk suda bekletilerek yemeklerde ve içmek için kullanılabilir.