Sudan ordusu ve muhalifler anlaştı

Afrika Birliği öncülüğündeki görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı. Ordu tarafından yönetime el konulmasının ardından protestolar dinmemiş, halk, sivil yönetim için tekrar gösteriler düzenlemişti.

Sudan ordusu ve muhalifler anlaştı

Afrika Birliği, Sudan’ın, yönetimdeki askeri konsey ve ana muhalefet koalisyonunun geçiş dönemi hükümeti konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Afrika Birliği Sudan Arabulucusu Muhammed Hasan Lebat, her iki taraf da hem askeri kanat hem sivil demokrasiyi destekleyen kanat, cumartesi günü anlaşmanın teknik detaylarını görüşmeye devam edeceklerine dair açıklamalarda bulundu.

Lebat, cumartesi sabah erken saatlerde basın konferansında yaptığı açıklamada, “ İki heyetin anayasa bildirisi üzerinde tam bir uzlaşmaya vardığını Sudanlılara, Afrikalılara ve tüm uluslararası kamuoyuna duyuruyorum.” ifadelerini kullandı.

Geçiş hükümetinin yetkilerini ve hükümet kollarının arasındaki ilişkileri genel hatlarıyla ortaya koyan belge, Afrika Birliği ve Etiyopya’nın aracılık ettiği uzun müzakereler sonucunda, ara sıra başkent Hartum’da ve diğer şehirlerde görülen şiddet olaylarına rağmen imzalandı.

Sudan, kıdemli eski lider Ömer el Beşir’in ordu tarafından görevinden azledilmesinin ardından siyasi bir kargaşa içerisinde bulunuyordu. Bu dönemde, düzinelerce gösterici, sokak olayları esnasında hayatlarını kaybetmişlerdi.

Anlaşma haberi yayıldıkça, insanlar başkent Hartum’un ünlü caddesi Nil Sokağı’nda toplanmaya başladı. Sevinç gösterilerinde bulunulup kornalar çalındı.

Gösteriye katılanlardan Sümeyye Sadık’ın Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Oğullarımızın katillerinden adil bir şekilde öç alabileceğimiz sivil bir devlet bekliyorduk.” ifadelerini kullandı. 

Bazıları ise “Biz kazandık!” diye tekrar tekrar bağırırken bir kısım Sudanlı da kendi milli marşını söylediler.

Askeri Geçiş Konseyi ve sivil muhalif koalisyon, anlaşma metnindeki son pürüzleri gidermek için dün akşam geç saatlerde bir araya gelmişti. Sivil muhalif koalisyondan dün yapılan açıklamada, görüşmelerle ilgili sevindirici haberin yarın verleceği ifade edilmişti.

Şu an yönetimdeki Askeri Geçiş Konseyi ile sivil koalisyon, 17 Temmuz’da 39 aylık geçici ortak yönetimi kapsayan bir bildiri imzalamıştı.

Siyasi bildiri, askerlerden ve sivillerden oluşan karma bir konseyin oluşturulmasını ve tarafların iktidar paylaşımını seçimlere kadar dönüşümlü olarak yürütmelerini öngörüyor.

Bildiriye göre geçiş dönemi, 3 yıl 3 ay sürecek ve toplamda 21 ay asker, 18 ay da sivil bir başbakan olacak.

Geçiş döneminin ardından seçimlere gidilecek ardından asker yönetimi tamamen sivillere bırakacak.