Burhan: “Seçilmiş bir hükümet olmadan iktidarı devretmeyeceğiz”

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, ülkedeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, silahlı kuvvetlerin, düzenli güçlerin birliğini bozmaya ve vatana olan inançlarını sarsmaya yönelik sistematik karalama kampanyalarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Burhan, kendilerine yapılanlar karşısında direnilmesi yönünde çağrıda bulundu. Burhan, Hartum’un güneyindeki ‘Zırhlı Kolordu’ karargahını denetlediği esnada yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin şeffaf bir şekilde seçim yapılmadan veya ulusal uzlaşı sağlanmadan iktidarı devretmeyeceğini söyledi.

Sudan Ordusu Sözcüsünün Ofisi tarafından yapılan basın açıklamasına göre Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, ülkenin bu kritik aşamada sıkıntılar ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirtti. Burhan, siyasi güçlere ülkeyi güvenli bir aşamaya geçirmek için ulusal bir uzlaşı sağlama çağrısında bulundu.

Sudan toplumunun tüm kesimlerini ülkenin güvenliğini korumak için düzenli güçlerle iş birliği yapmaya çağıran Burhan, ülkenin tüm bölgelerinde konuşlandırılan silahlı kuvvetler mensuplarının gösterdikleri fedakarlıkları tebrik etti.