Sudan’da ordu komutanı konuştu: “Siyasi bir rol üstlenmeyeceğiz”

Sudan Ordusu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, iktidarı sivil hükümete teslim edene kadar görevini sürdüreceğini söyledi. Burhan, “İktidarı teslim ettikten sonra politik bir rol üstlenmeyeceğim” şeklinde konuştu.

Sudan’da 25 Ekim’de ordu tarafından yönetime el konulmuş ve hükümet feshedilmişti. Bu adımların ardından uluslararası toplum tarafından yoğun tepkiyle karşılaşan Sudan Ordusu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Al Jazeera kanalına açıklamalarda bulundu.

Sudan Ordusu Komutanı, “Ülkedeki güvenlik, istikrar, ekonomi, toplumsal barış tehdit altında bulunuyordu. Ülkeyi yöneten siyasi güçler devlet için bir tehditti. Ülke, iç savaşın, yıkılmanın eşiğinden döndü. Ülkenin güvenliği, barışı ve birliğini korumak Silahlı kuvvetlerin görevi. Bu yüzden bu kararları aldık ve yaptıklarımız Sudan halkının ekseriyetinin arzusu” şeklinde konuştu.

Burhan, Sudan halkı ve uluslararası topluma verilen sözlerin arkasında durduklarını vurgularken, “Geçiş sürecini tamamlama, seçimlerin vaktinde yapılmasına bağlıyız. Devlet, seçilmiş hükümete teslim edilene kadar görevimi devam ettireceğim. Halkıma samimi şekilde hizmet ediyorum. İktidarı teslim ettikten sonra politik bir rol üstlenmeyeceğim ve hiçbir şekilde seçim yarışına girme gibi bir arzum yok” ifadelerini kullandı.

Sudan ile ilgili haberlerin çoğunun gerçeklerle bağdaşmadığını söyleyen Burhan, “Şu ana kadar siyasi güçlerle istişarelerimiz kesilmedi. Uluslararası toplum ve diğer bölgesel aktörler gelip bizi dinlemeli ve hakikati görmeli, Sudan halkını dinlemeliler. İktidarı sivillere bırakma, sivil teknokrat hükümetin kurulması ve geçiş sürecini her türlü müdahaleden koruma kararlarımıza bağlılığımız devam ediyor. Biz darbe gerçekleştirmedik. Bu darbe değil, devrimin gidişatının düzeltilmesidir” diye konuştu.

Sudan Ordusu Komutanı, seçimlerin yapılabilmesi için çalışmalara devam ettiklerini kaydederken, seçimlerden önce finansal kaynaklara ve uluslararası desteğe ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.