Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan: “Partisiz hükümeti kabul edebiliriz”

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ordunun, ülkenin birliğini ve askerin onurunu koruyan partisiz hükümeti kabul edeceğini ifade etti.

Sudan ordusu tarafından yapılan açıklamada, Burhan’ın, üst düzey askeri yetkililerle bir araya geldiği belirtildi.

Burhan, burada yaptığı konuşmada, “Ülkenin birliğini garanti altına alan, milli görevlerini yerine getirirken düzenli güçlerin onurunu koruyan ve siyasi güçlerin üzerinde uzlaştığı partisiz bir hükümetin içerisinde olduğu her formül, Silahlı Kuvvetler tarafından kabul görecektir” dedi.

Burhan, tüm siyasi tarafların üzerinde anlaştığı yeni hükümetin kurulmasının ardından ordunun siyaset sahnesinden çekileceğini söyledi.

Sudan ordusu, güvenlik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime el koymuştu.

Sudan ordusu ayrıca, olağanüstü hal ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Sudan Ordu Komutanı, 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, sivil güçlerin sivil bir hükümet üzerinde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan üçlü mekanizma himayesinde yürütülen siyasi müzakerelerden çekildiğini bildirmişti.

Üçlü mekanizma tarafından 10 Kasım’da yapılan açıklamada, yeni geçiş dönemi için asker ve siviller arasında “temel mutabakat” sağlandığı duyurulmuştu.