Rusya her yıl 12 Su-57 avcı uçağını ordusuna katacak!

Rus hükümeti, savunma sistemlerini genişletiyor. Moskova'nın 2022'den itibaren her yıl 12 adet olmak üzere toplam 76 Su-57 beşinci nesil avcı uçağı alması bekleniyor.

Rus hükümeti, savunma sistemlerini genişletmek üzere çalışmalara başladı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Birleşik Uçak Şirketi (OAK) Başkanı Yuriy Slyusar, "Operasyonel-taktik havacılık alanında geçen yılki en önemli olay, seri üretimi yapılan ilk Su-57'nin aralık ayında orduya teslim edilmesiydi. Bu yıl dört uçak teslim edeceğiz. Ardından hedefimiz, işbirliği yaparak yılda 12 uçak seviyesine ulaşmak. Savunma Bakanlığı'yla 76 Su-57'nin tedarikini öngören anlaşma imzaladık" dedi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI!

Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec bünyesindeki OAK'nın başındaki isim olan Slyusar, beşinci nesil avcı uçağı Su-57'lerin yeni versiyonlarının geliştirilmesine yönelik test ve tasarım çalışmalarına bu yıl başlanacağını belirtti. Ayrıca Slyusar, Su-57'nin çok sayıda görevin yerine getirilmesi için ana uçak platformu olarak seçildiğini kaydetti. 

Beşinci nesil savaş uçağı olan Su-57, her türlü hava, kara ve deniz hedefleri için tasarlandı. Uçağın yüksek manevra kabiliyeti, en yeni kabin içi radyoelektronik ekipman kompleksi ve düşük görünürlük gibi ayırt edici özellikleri bulunuyor.

Su-57 uçakları, diğer ülkelerde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor.