Rus Su-35 avcı uçağıyla rekabet edebilecek uçaklar 

Rus Su-35 avcı uçakları ile rekabet edebilecek uçaklar açıklandı. Rusya Federal Askeri ve Teknik İş birliği Servisi, sadece ABD yapımı beşinci nesil F-22 ve F-35 savaş jetlerinin Su-35 ile rekabet edebileceğini kaydetti.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş birliği Servisi (FSVTS), uluslararası silah pazarında Rus Su-35 avcı uçakları ile bugün rekabet edebilecek uçakları açıkladı.

FSVTS Basın Sözcüsü Valeriya Reşetnikova, Sputnik'e verdiği demeçte, 4++ nesline ait olan Su-35 avcı uçakları ile bugün rekabet edebilecek uçakların sadece Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yapımı beşinci nesil F-22 ve F-35 savaş jetlerinin olduğunu kaydetti.

SU-35 AVCI UÇAĞININ ÖZELLİKLERİ

Reşetnikova, "Rus Su-35 avcı uçağının sınıflandırmaya göre 4++ nesline ait olmasına rağmen, uçuş ve muharebe özelliklerinin toplamı bakımından bu uçak beşinci nesil avcı uçaklarına çok yakın. Aslına bakılırsa yalnızca Amerikan yapımı F-35 ve F-22 savaş jetleri, Rus savaş uçağının doğrudan rakiplerine atfedilebilir" diye konuştu.

Daha önce İngiltere’de yayımlanan bir makalede de,  Su-35 uçaklarının çok yönlü işlevleri nedeniyle, ABD yapımı beşinci nesil F-22 Raptor'dan daha üstün olduğu bilgisine yer verilmişti. 

Nedenleri arasındaysa Su-35’lere, hava hedefleriyle geniş mücadele yeteneklerine ek olarak, kara ve deniz hedeflerini vurmaya yönelik çok geliştirilmiş özelliklerin kazandırıldığı belirtilmişti.

Su-35'in altı adede kadar süpersonik ‘havadan yüzeye’ füze taşıyabildiği ve bu füzelerin yer ve yüzey hedeflerinin yanı sıra düşman radarlarına saldırmak için de kullanılabileceği aktarılan yazıda, bu silahların, uçağın içindeki elektronik aygıtların geniş imkanları ile birlikte Su-35'i hava savunma sistemlerine karşı etkili kıldığı vurgulanmıştı.