Stratejistlerden tarihi Covid-19 uyarısı: Bu kış çocuklar etkilenecek!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin ilk görüldüğü günden bu yana virüsün gidişatı ile ilgili çarpıcı tahminlerde bulunan Stratejist Hamza Yardımcıoğlu ile Stratejist Abdullah Çiftçi yeni öngörüleriyle bir kez daha korkuttu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin ilk görüldüğü günden bu yana virüsün gidişatı ile ilgili çarpıcı tahminlerde bulunan Stratejist Hamza Yardımcıoğlu ile Stratejist Abdullah Çiftçi yeni öngörüleriyle bir kez daha korkuttu.

Özellikle her fırsatta Haziran ile Sonbahar ayları arasında koronavirüsün etkisini azaltacağını belirten Yardımcıoğlu, Haziran ayından sonbahara kadar bir rahatlama olacak. Bir serap gibi görülecek. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünya için söylüyorum ama sonrasında ikinci dalga görülecek. Hem ekonomi anlamında hem de salgın anlamında bir takım değişiklikler meydana gelecek. Ekonomik bir buhran yaşanacak. Bu bahsettiğin çok büyük bir buhran olacak" demişti.

GIDA KRİZİ İÇ ÇATIŞMALARI ARTTIRACAK

Bugüne dek ifade ettiği öngörüleri bir bir gerçekleşen Yardımcıoğlu, bu hafta YouTube kanalından yayınlamış olduğu bir videoda ABD’li düşünce kuruluşu Financial Times'da yer alan bir makaleyi değerlendirdi. Yayınlanan makaleyi endişe verici olarak değerlendiren Yardımcıoğlu, finansal krizin gölgesinde gıda krizinin başlamasıyla birlikte toplumsal olayların, siyasi istikrarsızlığın ve ülkeler arası gerilimlerin yükselebileceğini belirtti.

Her finansal krizin ardından büyük değişimlerin meydana geldiğini kaydeden stratejist, bazı ülkelerde iç çatışmaların artacağını ve darbeler meydana geleceğini ifade ederek kamuoyunu uyardı.

O TARİHE DİKKAT

Analiz ve öngörüleriyle adından sıklıkla söz ettiren Stratejist Abdullah Çiftçi ise, son katıldığı televizyon programında, Yardımcıoğlu’nun sözlerini aratmayan iddialarda bulundu.  Dünyada büyük bir yıkıma yol açan koronavirüs pandemisi ile ilgili çok konuşulacak ifadeler kullanan Çiftçi, virüs için kış aylarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu ve bu kez çocuklar için endişelenmemiz gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında ifade ettiği gibi virüsün aşısının bulunmasına oldukça az bir zaman kaldı ancak Stratejist Abdullah Çiftçi asıl meselenin aşı değil, ‘mutasyon’ olduğunu vurguladı.

BU KIŞ ÇOCUKLAR ETKİLENECEK

Virüse muhakkak aşı bulunacak ama burada mesele virüsün değiştirilmemesidir’’ diyen Çiftçi, ‘‘Bu kış, virüsün çocuklarda görülmesi daha yüksek. Koronavirüs bu kez yetişkinlerden çok çocukları etkileyecek.

Bu yüzden eğitim sistemine bir ayar vermek gerek. Birçok ülke online eğitim için Dünya Bankası'ndan kredi aldı. Türkiye de aldı. Ben bunu görünce, tamam dedim. Bu süreç devam edecek. Bu virüs süreci 2021’in sonuna kadar sürer’’ ifadelerini kullandı.