Trump'ın eski danışmanı Bannon'dan 'derin devlet' mesajı

Trump döneminde Beyaz Saray'da danışman olarak görev alan Steve Bannon, "derin devlet"in eski başkana suikast düzenlemeyi planladığını iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago malikanesine düzenlenen FBI baskınının ardından ülkedeki tartışmalar sürüyor. 

Beyaz Saray eski danışmanı Steve Bannon, eski başkanın Florida'daki Mar-a-Lago malikanesine yapılan baskın sırasında FBI'ın Trump'a karşı delil yerleştirdiğini ve Trump'a suikast düzenleneceğini iddia etti. 

Independent Türkçe'nin Infowars web sayfasındaki Alex Jones röportajından aktardığı bilgiye göre Bannon,  "Başkan Trump'a gerçekten suikast düzenlemeye çalışmanın idari devleti ve onun derin devlet aygıtını aşan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bence her şey ihtimal dahilinde" ifadelerini kullandı. 

Sağcı komplo teorisyeni Jpnes röportajında Bannon ayrıca "Bence güvenlik hiç olmadığı kadar üst düzeye çıkarılmalı. Dürüst olmak gerekirse, bence bu sabah Trump, Mar-a-Lago'ya uçmalı, öğle saatlerinde oradan çıkmalı ve hey, Birleşik Devletler başkanlığına adayım demeliydi. Bu da kapak olsun" dedi. 

6 Ocak komitesi önünde ifade vermesi için Kongre'den gelen celbe uymamaktan iki kez suçlu bulunan ve en fazla iki yıl hapis cezası alma ihtimali bulunan Bannon, FBI'ın Trump'ın Mar-a-Lago konutuna yaptığı baskını da "saygısızlık" olarak nitelendirdiği "Bizim... sizin [Donald Trump] Mar-a-Lago'ya, tam olarak saygısızlık ettikleri yere gitmeniz gerekiyor, çünkü bu bir saygısızlıktı. Bunu bilerek yaptılar. Mar-a-Lago'nun sadece Maga'da [Amerika'yı Yeniden Harika Yap hareketi] değil, Amerikan halkında nasıl bir yankı uyandırdığını anlıyorlar" sözleri ile dikkat çekti. 

FBI vr Adalet Bakanlığının 'suç örgütü' olduğunu iddia eden Bannon, "Orada o kadar çok önemli şey oldu ki... Özellikle de Ulusal Arşiv'deki bu idari mesele yüzünden gidip bu şekilde saygısızlık yapmaları... Senin de bildiğin gibi Alex, olta atma ya da bir şeyler yerleştirme peşinde oldukları çok açık, bunu onların yanına bırakmazdım... Bu yaptıkları suç. FBI ve Adalet Bakanlığı esasen kanunsuz suç örgütleridir" dedi.