Sterlin dolar karşısında neden değer kaybetti?

İngiltere'de piyasaların bir anda dalgalanması Liz Truss'ın 45 gün sonra istifa etmesine neden oldu. Peki, sterlin dolar karşısında neden değer kaybetti?

2016’daki Brexit’ten beri düşüşte olan, son dönemlerde de Fed’in faiz artırımlarıyla değer kazanan dolara karşı değer kaybeden poundun geçtiğimiz ay dibi görmesi bu iki sebepten farklı bir sebebe bağlanmaktadır. Yakın zamanlarda siyasi olarak zor dönemlerden geçen İngiltere’de Boris Johnson’un yerine gelen Başbakan Liz Truss’ın açıkladığı mini ekonomi paketi bu konudaki en önemli gelişmedir. Hükumet borçlanmalarıyla fonlanacak vergi kesintileri öngören bu mini paket ilân edildiğinden beri tepkilerle karşılaşmaktaydı ve bu gecikmeyen tepkilerden en büyüğü piyasadan geldi.

MİNİ PAKETİN AMACI NEYDİ?

İngiliz hükumetinin yayınladığı “Büyüme Planı” belgesinde ifade edildiği üzere, bu mini paketle Truss idaresinin amacı durağan İngiliz ekonomisine canlılık kazandırmaktı.

PİYASA NASIL TEPKİ VERDİ? 

John Power’ın 27 Eylül 2022 tarihli Al Jazeera haberine göre, gelişmelere paralel olarak piyasadaki yatırımcılar belirsizliğe düşmüş İngiliz Poundu’ndan daha stabil olan Amerikan Doları’na geçerek İngiltere Hükumet bonolarından çıkmayı tercih ettiler. Bir anda piyasaya yüklü miktarda pound enjekte edilmesi poundun dolar karşısında değer kaybetmesine yol açtı.

The Economic Times’ın haberine göre, yeni iktidarla değişen ekonomi politikaları yabancı borsayı İngiltere’ye küstürdü. Hâlâ devam eden bu süreç İngiltere’nin siyasî ve ekonomik sorunlar silsilesi poundun rekor dibi gördükten sonra bir nebze toparlanması, Truss’ın seçildiğinde kurduğu kabinedeki ekonomi bakanı Kwarteng’in görevden alınıp yerine Hunt’ın getirilmesi ve Telegraph’ın haberine göre Avam Kamarası’nda görevli senyör bir muhafazakâr milletvekilinin Truss’a güvensizlik mektubu vermesi ile şimdilik sonuçlanmış durumda.