Starlink’e rakip mi geliyor?

Uyduları kullanarak dünya çapında internet sağlamayı amaçlayan SpaceX bu alanda yalnız olmayacağı Amazon’un 3236 uyduluk planını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu FCC onayı ile belli oldu. Detaylar haberimizde…

SpaceX, Starlink projesini 2015 yılında hayata geçirdi ve 2017’de ABD hükümetinden gerekli izinleri aldı. Amaç, yörüngeye toplamda dört bin 425 uydu ateşleyerek küresel internet ağı kurmak. Yörüngede şu an görev yapan bin 459 uydu bulunuyor. Uzay çöplüğü olarak boş boş gezinenlerin sayısı ise tam iki bin 600 adet. Bu kadar büyük bir karmaşanın içinde dünyanın roket yakıtını harcayarak bir uydu ağı kurmak haliyle herkesin kalkışabileceği bir proje değil. Buna rağmen SpaceX ilk adımı başarıyla tamamlamış vaziyette.

110

SpaceX’in ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından kabul edilen raporuna göre, Falcon 9 ile yapılacak ateşlemeler 2024’e kadar devam edecek. 83 farklı yörünge düzleminde konumlanacak olan 4425 uydunun yerden yüksekliği bin 110 ile bin 325 kilometre arasında değişecek. Yer istasyonları tarafından desteklenecek olan uyduların, şu an aktif olan HughnesNet internet uydularından daha etkin olacağı belirtiliyor. ABD merkezli uydu-internet sağlayıcısı Hughes, Kuzey Amerika ve Brezilya’da 1 milyondan fazla müşteriye sahip. Firmanın en yeni uydusu HughesNet Gen5, yerden 35 bin kilometre yükseklikten 25 Mbps indirme (download) ve 3 Mbps yükleme (upload) hızda hizmet veriyor.

210

Starlink, ABD’deki internet hizmeti sağlayıcılarının 600 milisaniyeye ulaşan gecikme süresini 25 milisaniyeye indirmeyi amaçlıyor. Bu da en hızlı fiber ağ bağlantılarını yakalayacağı anlamına geliyor. Tasarruf modelini benimseyecek olan Starlink, genişbant kaynaklarını gerçek zamanlı dağıtacak. İnternet, belli coğrafyalarda kapasite gereksinimi en çok olan bölgeye yönlendirilebileceğini gösteriyor.

STARLINK UYDULARININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Her biri yaklaşık çeyrek ton olan Starlink uyduları düz panel tek kanat Güneş enerji paneline sahip. Uydularda iletişimi sağlamak üzere faz dizinli 4 büyük anten bulunmakta. Uydular arası iletişim radyo dalgaları yerine görüş hattı lazerleriyle sürdürülecek. Bu durum radyo dalgalarından kaynaklı gürültü kirliliğini önleyecek. Fakat yer istasyonu iletişimi yine radyo dalgalarıyla sağlanacak. Lazer ağında kullanılması da çeşitli problemlere yol açacağı düşünülse de sağladığı kolaylıkta bir o kadar büyük olduğu firma tarafından ifade ediliyor.

410