Sri Lanka'da Cumhurbaşkanı'nın istifa etmemesi tepki topluyor

Sri Lanka’da gösteriler şiddetini artırırken, eleştirilerin hedefinde olan Cumhurbaşkanı Gotabaya’nın istifa etmemesi tepki topluyor.

Ekonomik krizin tetiklediği protestolar Sri Lanka genelinde etkisini sürdürüyor. Protestocular, Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı’na da istifa çağrısında bulunuyor.

Geçen ay protestoların başlamasından bu yana ilk ulusal konuşmasını çarşamba günü yapan Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ise gücünün bir kısmını parlamentoya devretmeyi teklif etti. Ayrıca çetelerin eylemlerini kınadı.

Sri Lankalılar, Cumhurbaşkanı’nın bu kararının yeterli olmadığını söyledi. Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirten protestocular, reformların yetersiz olduğunu ve istifa istediklerini bir kez daha dile getirdi.

Ülkenin dört bir yanında yapılan protestolarda hükümet yetkililerine ait mülkler ateşe verildi. Sri Lanka ordusu, eski Başbakan Rajapaksa’nın kendi güvenliği için ülkenin kuzeydoğusundaki bir deniz üssünde saklandığını doğruladı.