Sri Lanka'da gıda kıtlığı nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

Sri Lanka’daki foreks krizi, gıda fiyatlarını da etkileyerek kıtlık yaşanmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Rajapaksa, olağanüstü hal ilan ederek temel gıdaların istiflenmesinin önüne geçilmesi yönünde talimat verdi.

Sri Lanka, özel bankaların ithalatı finanse etmek için dövizlerinin tükenmesi nedeniyle gıda kriz yaşıyor. Ülkede gıda kıtlığı yaşanmaya başlarken, durumu kontrol altına almak isteyen yetkililer olağanüstü hal ilan etti.

Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa, şeker, pirinç ve diğer temel gıdaların istiflenmesini önlemek için acil düzenleme yapılması yönünde talimat verdi. Söz konusu düzenlemelerde tüccarlar tarafından tutulan gıda stoklarına el koyma, temel gıdaları istifleyenleri tutuklama ve hükümetin fiyatları sabitlemesi gibi geniş yetkiler yer alıyor.

Hükümet tarafından üst düzey bir ordu subayı çeltik, pirinç, şeker ve diğer tüketim ürünlerinin tedarikini koordine etmek üzere Temel Hizmetler Genel Komiseri olarak atandı.

Ticaret Bakanı Bandula Gunawardena, bazı tüccarların stok yaptığını ve bu nedenle temel gıdalarda kıtlık yaşandığını söyledi.

RUPİ DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 20 DEĞER KAYBETTİ

Sri Lanka ekonomisi, pandemi nedeniyle 2020’de yüzde 3,6 küçüldü. Hükümet ise döviz tasarrufu sağlayabilmek için yenilebilir yağlar ve zerdaçal gibi bazı ürünlerin ithalatını yasakladı. Ancak ithalatçılar, satın almalarına izin verilen yiyecek ve ilaçları ödemek için dolar bulamadıklarını söyledi.

İki hafta önce, Sri Lanka Merkez Bankası yerel para birimini desteklemek amacıyla faiz oranlarını artırdı. Banka verilerine göre, Sri Lanka’nın döviz rezervleri, hükümetin göreve geldiği Kasım 2019’da 7,5 milyar dolar iken, temmuz sonunda 2,8 milyar dolara düştü. Ülkenin yerel para birimi Rupi, ABD Doları karşısında yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Enerji Bakanı Udaya Gammanpila, ülkedeki dövizin temel ilaç ve aşı satın almada kullanılabilmesi için sürücüleri idareli yakıt kullanmaya çağırdı.

Olağanüstü hal çerçevesinde 16 günlük sokağa çıkma yasağı olması ve Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen mağazalar önünde uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

21 milyonluk ülkede günde 4 bin 500’den fazla Covid-19 vakası ve 200’den fazla ölüm yaşandığı kaydedildi. Resmi rakamlara göre Sri Lanka’da pandeminin başlangıcından bu yana Covid-19 kaynaklı 8 bin 991 ölüm yaşandı.