Sri Lanka IMF'den borç almak için gecikti mi?

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı, IMF’den yardım isteme kararının daha erken alınması halinde ülkenin bu kadar büyük ekonomik kriz yaşamayacağını söyledi.

Sri Lanka, tarihindeki en büyük ekonomik kriz ile mücadele ediyor. Geçen ay ülkenin dış borçları ilk kez temerrüde düştü.

Merkez Bankası Başkanı Nandalal Weerasinghe, borçlar için dışarıdan yardım istemekte geciktiklerini dile getirdi. Weerasinghe, “IMF'ye gitme kararını daha önce almış olsaydık ve borçların yeniden yapılandırılması sürecini bir yıl önce başlatmış olsaydık, ülkede bu tür sıkıntılar yaşanmadan durumu yönetebilirdik” dedi.

Pazartesi IMF’den gelecek bir ekip ile Sri Lankalı yetkililerin görüşmesi bekleniyor. Hükümet, IMF de dahil olmak üzere uluslararası destek için bu yıl 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından yapılan bir anket, Sri Lankalıların yaklaşık üçte ikisinin gıda alımını azaltmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

IMF ile yapılacak müzakerelerde yer alması beklenen sorunlardan biri, Sri Lanka'nın toplam dış borcunun yüzde 15'ini Çin’in oluşturması. Sri Lanka’ya sağlanacak fonun Çin tarafından reddedilme ihtimali bulunuyor.

Ülkesinin 1948'de İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kötü ekonomik krizini yaşadığını söyleyen Weerasinghe, “Eminim Çin, Sri Lanka'nın iyi bir dostu olarak diğer alacaklılar gibi fonun verilmesini kabul edecektir” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası, 12 gelişmekte olan ülkenin önümüzdeki yıl için temerrüt riski altında olduğu konusunda uyardı. Maldivler, Ruanda, Etiyopya, Senegal gibi devletlerin de mali açıdan oldukça kritik durumda olduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan, Mısır, Gana ve Pakistan’ın da ekonomik açıdan savunmasız olduğu belirtiliyor.