Türkiye ile Rusya anlaştı: Sputnik V aşısının üretimi Türkiye’de yapılacak

Rusya tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının, Türkiye’de üretimi için iki ülke arasında anlaşma sağlandı.

Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya'nın Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Reuters haber ajansı tarafından yayınlanan habere göre, Rusya üretimi Sputnik V koronavirüs aşısı Viscoran İlaç Fabrikaları tarafından üretilecek.

RDIF CEO’su Kirill Dmitriev, “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlamış olacak. Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT’nin bir dizi ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalar sağladık ve bu ortaklıklar ile güvenli ve etkili Rus aşısı 60’dan fazla ülkede insanlar için mevcut olacak” ifadelerini kullandı.

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran da yapılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. Oran, “Üretim anlaşmaları, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularının yanı sıra, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile işbirliğimizin bir parçası olmaktadır. Bu konudaki çalışmalarımız çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası arenada tartışılan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için mutluyuz” şeklinde konuştu.