Çin'in hipersonik füzeleri ABD'yi endişelendirdi

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Çin’in hipersonik füze testinin “Sputnik anı”na yakın olduğunu söyledi. Milley ayrıca Çin ordusunun büyümesine dikkat çekti.

Çin’in gerçekleştirdiği füze testleri ilk kez ABD’li bir yetkili tarafından onaylandı. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley Bloomberg’e verdiği demeçte, “Gördüklerimiz, hipersonik bir silah sistemi testinin önemli bir aşamasıydı. Bu çok endişe verici” açıklamasını yaptı.

Financial Times ise Çin’in füze testinin ABD ordusunu hayrete düşürdüğünü aktardı.

Pekin yönetimi, herhangi bir füze denemesi gerçekleştirdiklerini reddetti ve bunun bir uzay aracı olduğunu söyledi.

ABD merkezli raporlar, Çin’in füzesinin ABD hava savunma sistemlerinden kaçabilecek nükleer kapasiteli bir füze olduğunu gösteriyor.

Milley, söz konusu füze için, “Bir Sputnik anı mı bilmiyorum ama bence buna çok yakın. Tüm dikkatimiz üzerinde” ifadelerini kullandı.

1957’de Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu fırlatması, Sovyetlerin teknolojik olarak ne kadar önde olduğunu gören Amerikalıları endişelendirdi. ABD’nin teknolojik olarak geride kaldığını fark ettiği bu an için “Sputnik Moment” yani “Sputnik Anı” deniliyor. Bu olayın ardından ABD uzay çalışmalarına hız verdi ve NASA’yı kurdu. Ardından da Ay’a insan gönderecekleri açıklandı.

General Milley ayrıca Çin ordusunun "1979'da çok büyük köylü tabanlı bir piyade ordusundan, çok daha kapsamlı ve küresel emelleri olan çok yetenekli bir orduya" dönüştüğü konusunda uyarıda bulundu.

Geçen hafta ABD, Virginia’daki bir NASA tesisinde üç hipersonik füze testi gerçekleştirdi. ABD'li yetkililer, testlerin gelecekte “hipersonik füzelerin gelişimi hakkında bilgi vermesi" için kullanılacağını söyledi.