Space War: Elon Musk vs Jeff Bezos

Dünyanın en zengin iki işi insanı olan Elon Musk ve Jeff Bezos, uzay rekabetine girişti. İki zengin iş insanının şirketleri olan SpaceX ve Blue Origin, Ay ve Mars'ı kolonileştirmek ile gündeme gelmiş durumda. Bezos gözüne Ay'ı kestirirken, Musk'ın hedefinde Mars var. Fakat iki iş insanın amacı da insanlığı gezegenler arası seyahat edebilen bir medeniyet seviyesine ulaştırmak.

Dünyanın en zengin iki insanı olan Elon Musk ve Jeff Bezos, bugünlerde sahip oldukları servetlerinden ziyade derin uzaya yönelik giriştikleri rekabetle gündeme geliyor. Bir tarafta ıssız ve çekici uzay diğer tarafta ise dünyanın ilk özel uzay şirketleri; SpaceX ve Blue Origin.

SPACEX VE ELON MUSK

İki iş insanı dünya üzerinde pek çok devrimsel girişimde bulundu. Elon Musk, Tesla ile araba endüstrisine devrimsel bir ivme kazandırırken, internet ve toplu ulaşımda da çılgınca projeleri başlattı. Starlink ile dünyanın etrafını uydular ile doldurmayı ve böylece uçsuz bucaksız noktalara internet ulaştırmayı planlayan Musk, diğer taraftan Hyperloop ile yer üstünde uçaktan daha hızlı ulaşım araçları için kolları sıvadı. Öte yandan sürekli olarak Yapay Zeka (AI) çalışmalarının insan oğlunun sonunu getireceğini dile getiren Musk, insanoğlunun makinleler karşısında daha üstün olabilmesi için Neurolink şirketini kurdu. Musk, Neurolink ile insan beyni ve bilgisayarları bağlamayı amaçlıyor.

2020 yılının Mayıs ayında kurulan SpaceX şirketinin ana amacı Mars’a ilk insanlı uçuşu gerçekleştirmek. Bu bağlamda çalışmalara başlayan şirket 2008 yılına kadar tamamı hatalı olan 6 uçuş gerçekleştirdi. 2008 yılından sonra sıralı bir şekilde başarılı uçuşlar gerçekleştiren SpaceX, tekrar kullanılabilir roketler kavramını realiteye döktü. Şirketin tekrar kullanılabilir roketleri icat etmesiyle birlikte uzay teknolojisinde yeni bir dönem başlamış oldu. Nitekim NASA, uzay paketlerini kilogram başına 54,500 dolara taşırken, SpaceX, bu fiyatı 2,720 dolara kadar çekti.

2000 yılında kurulan SpaceX şirketi ile Musk, insanoğlunu gezegenler arası seyahat eden bir medeniyet seviyesine taşımayı umuyor. Dolayısıyla Musk, 2023 yılında Ay’a ilk insanlı uçuşu, 2030 yılından önce Mars’a ilk insanlı uçuşu yapmayı ve 2050 yılından önce ise Mars yüzeyinde kendi kendine yetebilen bir şehir inşa etmeyi planlıyor. Bu noktada şirketin tekrar tekrar kullanılabilir roketler inşa etmesi en önemli nokta. Bir diğer önemli nokta ise Musk’ın sorunlara odaklanarak kurduğu şirketlerin tüm çalışmaları için ciddi finansman kaynakları olması.

 

JEFF BEZOS

Dünyanın en zengin iş insanı olan ve sahip olduğu şirketle dünya ekonomisini domine eden Jeff Bezos da gözünü uzaya dikti. İlk girişimi Amazon ile yola çıkan ve sonrasında 90’a yakın şirketin sahibi ya da ortağı konumuna yükselen Bezos, uzay çalışmaları için de kolları sıvadı. 2000 yılında kurulan Blue Origin ile uzay çalışmaları yürütmeye başlayan Bezos, Elon Musk ile Mars ve Ay’ı kolonileştirmeye çalışıyor.

 

Whole Foods, Alexa, Audible, IMDb, AbeBooks, Twitch, Curse, AWS, KIVA Systems, The Washington Post ve daha pek çok şirkete sahip veya ortak olan Jeff Bezos’un toplam serveti yaklaşık olarak 200 milyar dolar. Online satış sitesi Amazon’u bir dünya markası ve imparatorluk haline dönüştüren Bezos, elde ettiği serveti pek çok alanda değerlendiriyor. Bu bağlamda Bezos, yatırımlarının büyük çoğunluğunu teknoloji ve veri alanlarına yapıyor. Fakat son dönemde Musk’ın uzaya yönelik çalışmaları Bezos’ın dikkatini uzaya çekti.

BLUE ORIGIN VE JEFF BEZOS

2000 yılında “milyonlarca insanın çalıştığı ve yaşadığı bir uzay” hayaliyle Blue Origin’i kuran Bezos’ın ana odak noktasını uzay turizmi oluşturuyor. Bu bağlamda şirketin ilk hedef noktasında Ay bulunuyor. 2019 yılında Gökyüzü ve Uzay Müzesi’nde bir sunum gerçekleştiren Bezos, şirketin ilk hedefinin keşif, bilim ve kaynak kullanımı için Ay’ın kolonileştirilmesi olduğunu açıkladı. Ayrıca Bezos, Ay’ın kolonileştirilmesini gelecek uzay keşifleri için bir kırılma noktası olarak görüyor.

“Ay’da kalmak için geri dönmenin zamanı geldi.” Jeff Bezos

UZAY ÇALIŞMALARI YÜRÜTEN ÜLKELER

Elon Musk ile birlikte ilk defa özel şirketler uzay yarışına dahil olurken, uzay yarışını başlatan ülkelerin uzay hayalleri büyümeye devam ediyor. Uzay yarışını başlatan ilk ülke olan eski Sovyetler Birliğini takip eden ABD’nin ardından Çin, Hindistan, Fransa, Japonya, Almanya, İtalya, Kanada ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri de yarışa dahil oldu.

2016 verilerine göre uzay çalışmalarına en fazla bütçe ayıran ülkelerin başında 18 milyar dolar ile ABD geliyor. ABD’yi 7.7 milyar dolar ile Rusya, 5.5 milyar dolar ile Avrupa, 2.4 milyar dolar ile Japonya, 1.3 milyar dolar ile Çin, 1.1 milyar dolar ile Hindistan ve 488 milyon dolar ile Kanada izliyor. SpaceX’in çalışmaları ülkeler içim maliyetleri azami seviyeye indirecek bir yol açmış oldu.