Sözde ''dünyanın en iyi uçakları'' sorunlu olarak tarihe geçiyor!

ABD Başkanı Trump, öve öve bitiremediği F-35’ler yakın zamanda arka arkaya kendi evinde teknik arızalar yaşadı. F-35'i satın alan müşteri ülkelerinde 5.nesil savaş uçağı F-35’den memnun olduğu söylenemez. Türkiye’nin S-400 alımıyla, ABD’nin Türkiye’ye teslimatı durdurması, Türkiye için üretilen F-35’lere modernizasyon kararı alması dikkatlerden kaçmadı. F-35 satın alan ülkelerin sürekli sorun yaşaması da sık sık gündeme geliyor ancak bir ülke hariç! Detaylar haberimizde….

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir F-35A tipi savaş uçağının Florida'da düşmesinin ardından F-35'in tasarım hataları bir kez daha gündemde. ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar F-35’leri dünyanın en iyi uçakları olarak tanıtsa da ABD'de "Müşterek taarruz uçağı program ofisinin hazırladığı rapor, F-35'in tasarım hatalarıyla dolu olduğunu ortaya koyuyor. “Project on Government Oversight" adlı sivil toplum kuruluşunca ele geçirilen 28 Şubat tarihli rapora göre, hali hazırda uçakta 883 tasarım hatası bulunuyor. Tespiti yapılan 162 hata için arızanın devam ettiği ve henüz herhangi bir düzeltme planının olmadığı ise belirtiliyor.

112

Geçtiğimiz 2019 Kasım ayında Amerikan Savunma Bakanlığı test ve değerlendirme ofisinin F-35'e ilişkin raporunda da, 873 hata tespit edilmişti. Bunların 576'sının uçağı geliştirme sürecinden beri devam ettiği belirtilmişti. Yani o günden bu yana 10 tasarım hatası daha tespit edilmiş durumda. Ancak bazı uzmanlar, F-35 savaş uçaklarında hata tespitinin normal olduğu, programın geliştirilmesi açısından hataların tespitinin düzeltilmesinin önemli olduğunu belirtse de ABD Hükümet Sorumluluk Ofisinin F-35’lerle ilgili hazırladığı raporda 111 adet 1.kategori kusur bulunduğu da tespit edildiği yer aldı.

212

BÖLGESEL ÜSTÜNLÜK İÇİN İSRAİL’E KUSURSUZ F-35 Mİ VERİLDİ? 

Son 1 ay içerisinde ABD’de 5.nesil savaş uçağı F-35’in arka arkaya eğitim uçuşlarında hem üretici firma Lockheed Martin’i rahatsız ederken programda bulunan üretici ülkeleri ve müşteri ülkeleri de tedirgin ettiği bilinmektedir. Hem uçuş yazılımında güvenlik açıkları bulunduran hem de donanım ve kompozitte sorunları bitmeyen F-35 savaş uçağında 2018’den beri kullanan İsrail’in hiçbir sorun yaşamadığı görülmemektedir. Bunun sebebi ise uzmanlar tarafından Türkiye’nin S-400 alımına bağlanması ve İsrail’in bölgedeki Arap ülkelere karşı üstünlüğünü korumak için diğer ülkelerden farklı yazılım ve donanımlarla donatılan bir f-35 verildiği düşünülmektedir.

İSRAİL BASINI DA BU KONUDA HEMFİKİR! 

İsrail gazetesi Haaretz, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasının İsrailli şirketlerin yararına olacağını belirtti. Gazete bu durumun, uçakların İsrail’e karşı kullanılması riskini de ortadan kaldıracağını öne sürdü. Haaretz, F-35 savaş uçaklarının üretim programının ortakları arasında yer alan Türkiye’nin söz konusu projeden çıkarılması hâlinde, bu durumun hem stratejik hem de ekonomik açıdan İsrail’in çıkarına olacağını savundu. Haaretz haberinde,  Türkiye ile İsrail arasında yapılan anlaşmada F-35 motorlarının bakımı için Türkiye’de bir bakım merkezi kurulmasının öngörüldüğü hatırlatmadan da geçmedi.

412