Meta gözetleme faaliyetleri ile ilişkili hesapları kaldırdı

Meta şirketi, dünya çapında birçok ülkedeki aktivist, muhalif ve gazeteciyi izleyen yedi özel izleme şirketi ile bağlantılı hesapları sildiğini açıkladı. İzleme faaliyetlerine maruz kalan yaklaşık 50 bin sosyal medya kullanıcısının “kötü niyetli aktivite” uyarısı alabileceği belirtildi.

Facebook’un ana şirketi Meta, perşembe günü yaptığı açıklamada, 100’den fazla ülkede muhalif ve gazetecilere yönelik gözetim hizmeti sunduğu düşünülen yedi özel gözetim şirketi ile ilişkili hesapları kaldırdığını açıkladı.

Şirket yetkililerinin hazırladığı rapora göre, izleme şirketleri sosyal medya platformlarında sahte hesaplar açmak, hedef kitleye yönelik iletişim çalışmaları yürütmek ve hacklemek gibi faaliyetler üzerinden veri topluyor.

Özellikle gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin hedef alındığını belirten şirket, yaptıkları araştırmalar sonucunda Facebook, Instagram ve Whatsapp üzerinden gözetleme faaliyeti yürüten bin 500 hesabın kaldırıldığını bildirdi.

Meta’nın kaldırdığı hesaplar arasında İsrail merkezli Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube ve Bluehawk CI ile ilişkili hesaplar bulunuyor. Ayrıca Hindistan merkezli BellTroX, Kuzey Makedon firması Cytrox ve Çin'de kimliği belirsiz bir kuruluşun da kendilerine bağlı sosyal medya hesaplarının Meta tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Şirketin yaptığı açıklamada, yasaklanan şirketlerin ve onlara bağlı olarak çalışan “siber askerlerin” yürüttüğü izleme faaliyetlerine maruz kalan sosyal medya kullanıcılarına “kötü niyetli aktivite” uyarısı gönderilecek.