Yeni sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Temsilciler kim olacak?

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye'de temsilci bulundurmasını zorunlu kılan sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Google, Facebook ve Twitter henüz Türkiye'ye bir temsilci atadıklarını duyurmadı. Temsilci atanmadığı takdirde sosyal medya ağlarına 5 aşamalı yaptırım planı bulunuyor. Fakat uzmanlar, Google'ın yaptırımlardan ayrı tutulacağı görüşünde.

Temmuz ayında Meclis'ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası 1 Ekim (bugün) itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni yasa çerçevesinde sosyal medya şirketlerinin Türkiye'ye temsilci atamaları gerekecek.

Temsilci atamayan şirkete Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından resmi uyarı yapılacak. Resmi uyarının yapıldığı tarihten sonraki 30 gün içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir temsilci atanmaması durumunda yaptırım uygulanmaya başlanacak.

Temsilci atama zorunluluğu Türkiye'de 1 milyondan fazla takipçisi olan platformları ilgilendiriyor. Facebook, Google ve Twitter rahatlıkla bu kriteri karşılıyor. Servis sağlayıcılar temsilcilerinin bilgilerini Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) iletecekler.

AŞAMA AŞAMA CEZALAR

Peki ya bir sosyal ağ sağlayıcı 30 gün içinde temsilcisinin kimlik bilgilerini bildirmezse ne oluyor?

1. AŞAMA

İlk 30 günlük süre içinde temsilci atanmazsa 10 milyon TL para cezası kesiliyor.

2. AŞAMA

Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yine temsilci atanmazsa para cezası 30 milyon TL'ye çıkıyor.

3. AŞAMA

Yine temsilci atanmaması halinde Türkiye'deki şirketlerin sosyal medya platformlarına reklam vermesi yasaklanacak.

4. AŞAMA

Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50 daraltılacak. Yani sitesi çok yavaş açılacak.

5. AŞAMA

Yine 30 gün içinde temsilci atanmaması Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurularak internet hızının yüzde 90'a kadar düşmesi istenecek. Yasaya göre hakim yüzde 50'den az olmamak kaydı ile hız düşürme cezası verecek.

Eğer sosyal ağ sağlayıcı kendisine kesilen cezanın ardından temsilci görevlendirirse idari para cezasının 4'te 1'ini ödeyecek.

 GOOGLE’A YAPTIRIM BEKLENMİYOR, FACEBOOK UYUMLU, TWITTER DAHA ŞAHİN

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Sözcü muhabiri Can Mumay'a yaptığı açıklamada yasal düzenlemenin internet devlerini bağladığını belirterek işin inatlaşmaya gitmesi durumunda hukuki süreçlerin başlayacağını söylüyor.

Google'a temsilci atanmaması durumunda herhangi bir yaptırım beklenmediğini, Facebook'un yasalar ile uyumlu çalıştığını fakat Twitter'ın daha şahin bir tutuma sahip olduğunu anlatan Ergün, “Ortada bir yasal düzenleme var. Muhattaplık adına bu firmaların Türkiye'de bir temsilcisi olmalı” diyor.