Sosyal medya devi Twitter'dan veri skandalı

Sosyal paylaşım devi twitter, bazı kullanıcılarının telefon numaralarının ve e-posta adreslerinin yanlışlıkla kullanılması üzerine "Bu bir hataydı, bu hatadan dolayı özür dileriz" açıklamasını yaptı. Twitter, geçtiğimiz Mayıs ayında bazı kullanıcılarının konum bilgilerini üçüncü taraf reklam verenlerle yanlışlıkla paylaştığı için özür dilemişti. Yine bir sosyal paylaşım platformu olan Facebook da benzer bir yanlışlıktan dolayı 5 milyar dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

Gün geçmiyor ki bir veri paylaşım skandalıyla daha karşı karşıya kalmayalım. Öyle ki bu skandala bir yenisi daha eklendi. Sosyal paylaşım platformu Twitter, kullanıcılarının telefon numaralarını ve elektronik posta adreslerini yanlışlıkla kullandığını açıkladı.

Açıklamaya göre; reklamcılara, kendi pazarlama listeleri ile Twitter kullanıcılarını eşleştirme izni verildi. Yanlışlıkla kullanıcıların telefon numaraları ve elektronik posta adresleri kullanıldı.

Yetkililer, twitter hesap güvenliğini sağlama amacıyla kullanıcıların sisteme tanımladığı e-posta ve telefon bilgileri yanlışlıkla şirketin reklam servisleri "Tailored Audiences" ve "Partner Audiences"te kullanıldığını belirtti. Kaç kullanıcının bu yanlışlıktan etkilendiği ise açıklanmadı.

Kişisel verilerin hiçbir şekilde partnerlerle ve üçüncü şahıslarla paylaşılmadığının vurgulandığı açıklamada, 17 Eylül'de bu sorunun tespit edildiği ve o tarihten itibaren kullanıcıların telefon ve e-posta bilgilerinin reklam servislerinde kullanılmadığı belirtildi. Öte yandan Twitter, üzüntü verici bu durumun bir daha yaşanmaması için önlemler alındığını, konuyla ilgili herhangi bir sorusu olan kullanıcıların kendilerine ulaşabileceğini bildirdi. Herhangi bir mağduriyetin söz konusu olması durumunda, kullanıcıların kendilerine ulaşabileceğini paylaştı.