Sosyal medya bağımlılığı hayatımızı esir aldı

Dünyanın her yerinde en çok kullanılan sosyal medya kanalları olarak bilinen Facebook, Instagram ve WhatsApp erişiminin toplu olarak kesilmesi kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Söz konusu ağlara kısa süre erişemeyen kullanıcıların tepkisi sosyal medya bağımlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünya’nın her yerinde kullanılan sosyal medya uygulamalarından Facebook, Instagram ve WhatsApp'a kısa bir süre Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinden erişim sağlanamadı. Uygulamaların yeni içerikleri göstermesine ve yeni içerik yüklenmesine engel olan süreç, bilindiği üzere daha öncede meydana gelmişti.  Bu süreçte Facebook şirketi yaşanan sorunların, sunucu ayarlarında yapılan bir değişikten kaynaklandığı açıklamasında bulunmuştu. Tüm dünya tarafından en çok kullanılan sosyal ağların başında yer alan bu uygulamaların erişiminin yeniden kesintiye uğraması üzerine kullanıcıların tepkileri sosyal medya bağımlılığın ciddi bir ilerleme kaydettiğini gözler önüne serdi.

Akıllı cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanıcılarının kullanmış oldukları uygulamaları sıklıkla kontrol etme isteği farklı boyutlara varmış gibi duruyor. Sosyal medya bağımlılığı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya kullanıcıların büyük bir çoğunluğu,  geceleri uykularından uyanıp telefonlarını ‘’bildirim gelmiş mi?” diye kontrol ediyor. Ayrıca sosyal medya bağımlısı olan yetişkinler çocuklarına da örnek oluyor. Bu nedenle ailedeki diğer bireyler de telefon, tablet ve bilgisayarlara bağlılık duygusu ile büyüyor.

Yapılan araştırmaya göre, büyüme çağındaki çocuklarda ve gençlerde söz konusu bağımlılıklar sebebiyle uygusuzluk problemleri tespit edilmiş. Teknoloji şirketlerinin bu bağımlılık duygusuna dair çalışmaları olsa da yeterli düzeyde değil zira Silikon Vadisi daha fazla kullanıcıya ulaşmak için birçok uygulama geliştirmeye devam ediyor.

Google, Apple ve Facebook gibi büyük ve teknoloji alanında kendini kanıtlamış şirketler, kullanıcılarını telefonlarda daha uzun süre tutmak için geliştirdiği uygulamalar ile oldukça eleştiriliyor ancak şirketleri eleştiri yağmuruna tutan çok sayıda kişinin de bağımlı olduğu ortaya çıkıyor. Verilere göre, cihazlarına  ve sosyal medya uygulamalarına bağımlı olduklarını söyleyen ebeveynlerin sayısı, üç yıl öncesine kıyasla ciddi bir şekilde yükselirken, aynı şekilde bağımlı söyleyen gençlerin sayısında düşüş yaşandığı gözlemlendi.

İnstagram köyü

Her gün en sık kullandığımız sosyal paylaşım platformları arasında anılan İnstagram, paylaşılan fotoğraf ve videolarla milyonlarca kişiye aynı anda ulaşıyor. Özellikle Instagram’da yaratılan dünyanın, insanları gerçek dünyadan uzaklaştığına hepimiz şahitlik ediyoruz. Bu bağlamda Çin’de öyle bir dünya tasarlanmış ki, kurulma nedeni tam anlamıyla bu gerçek dışı dünyayı anlatıyor.

Çin’de kurulan bu köy, adeta yalanlar dünyasını yeniden inşa etmek için kurulmuş bir sahneyi anımsatıyor. Köye girmek için belirli bir ücret ödeniyor ve bu sayede kurgulanmış konseptlerde fotoğraflar çekilebiliyor. Burada fotoğraf çekilmek isteyen çok sayıda turist köyü ziyaret ediyor ancak atlanan bir gerçek var. Buraya gelen kişiler çektikleri fotoğraflarla asla benzersiz olmuyor. Aksine özgünlükten uzaklaşan fotoğraf alışkanlıkları insanları tekdüzeliğe de sürüklüyor.

İlginç sosyal medya grevi

Vikipedi’nin kurucularından Dr. Larry Sanger,  sosyal medya kullanıcılarına grev çağrısında bulundu ancak bu grev bildiğiniz grevlerden biraz farklı. 4 ile 5 Temmuz tarihlerinde sürecek olan sosyal medya grevine katılanlar, grev yaptıklarını söyleyen gönderiler paylaşmak dışında sosyal medya kullanmayacak. Katılımcılar, #SocialMediaStrike etiketini kullanarak grev paylaşımları yapacak. Dr. Sanger, sosyal ağların daha açık ve özgür bir platform haline gelmesini istiyor. Böylece bir ağda paylaşılan gönderi, diğer ağlarda da görünebilir olacak. Anlaşıldığı üzere bu grev, kişileri mümkün olduğunca sosyal medyadan uzak tutmaya değil, sosyal medyanın farklı bir mecraya dönüştürme çabasına hizmet ediyor. Ayrıca greve katılacak olanların Dr. Sanger tarafından yazılan Dijital Bağımsızlık Beyannamesi‘ni de imzalaması isteniyor. Beyanname, sosyal ağların ifade özgürlüğü, gizlilik ve güvenlik haklarına saygı duyan sistemlere dönüştürülmesini ve sosyal ağların merkezsizleşmesini talep ediyor.