Sonsuz yaşama çok az kaldı: Beyinlerimiz bilgisayara bağlanacak!

Amerikalı fütürist Ray Kurzweil’e göre insanlar 2030’da belleklerini internete yüklemeye başlayacak. 2045’te ise insan bedenleri akıllı makinelerle birleşerek hastalık dönemini bitirecek ve sonsuz bir yaşam başlamış olacak. Peki insan, bedenine modifiye edilen makinelerle biyolojik insan ile makine arasında yeni bir türe mi dönüşecek?

İnsanlık, Covid-19 salgını ile birlikte son yüz yılda eşi benzeri görülmemiş günlerden geçerken, fütüristler salgın sonrası yaşamın nasıl olacağına dair bilim-kurgu filmlerini aratmayan öngörülerde bulunuyor. ABD’li fütürist ve teknoloji uzmanı Ray Kurzweil’in öngörüsü ise bu güne dek duyduklarınızdan oldukça farklı. Kurzweil, ‘’Sıkın dişinizi en geç 2045’ten sonra tüm acı ve sıkıntılar sona erecek’’ diyor.

İNSANLAR ‘MODİFİYE’ EDİLECEK 

Kısaca singularity (tekillik) olarak bilinen düşünce akımının en büyük savunucularından olan Kurzweil insanlığın evrim sürecinde en büyük adımı atmak üzere olduğunu ve bugün sorun olarak gördüğümüz tüm sıkıntıların yakın gelecekte tarihe karışacağını savunuyor.

Kurzweil 2030 yılına gelindiğinde insanların hafızalarını bulut sistemine bağlanabileceğini ve nano teknolojili tıbbi cihazların bağışıklık sistemimizin yerini alarak kanser ve sakatlık gibi tüm hastalıkların tarihe karışacağını öngörüyor.

2045: KARANLIK BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

Tıpkı 2 milyon yıl önce insan beynindeki ‘frontal korteks’in evrim geçirerek zekileşmesi gibi bir değişim geçireceğimizi belirten Kurzweil, ‘’İnsanlar arasında daha karmaşık iletişim formları kurulacak, duyguları daha derinden etkileyecek müzik eserleri icra edilecek, mizah anlayışımız için daha komik şakalar yapılacak ve daha duygusal aşklar yaşanacak’’ diyerek giderek mükemmelleşecek bir insan zekasını tarif etti. Ayrıca Kurzweil’e göre, bilgisayar ve yapay zekâ ürünleri ilk defa insan zekâsını geride bırakarak yeni bir benlik seviyesine ulaşacak.

Ancak başta İngiliz fizikçi Stephen Hawking olmak üzere yaklaşık 250 bilim insanı tekillik düşüncesinin insanlığın sonu olacağını savunuyor. Bu cepheye göre gelişen teknolojiler sadece insanların işlerini ellerinden alıp robotlara devrederek dünya üzerinde amaçsız milyarlarca insan orduları yaratmakla kalmayacak. Bunun insanlık tarihinin en karanlık dönemini de başlatacağını savunan uzmanlar insanlığın son keşfini yapmak üzere olduğunu söylüyor.

YAPAY ZEKÂNIN EVCİL HAYVANLARI OLURUZ

İnsan bedenine modifiye edilen makinelerle insanın, biyolojik insanla makine arasında yeni bir türe dönüşeceğine yönelik öngörüler bir hayli ürkütücü olsa da, Kurzweil’in bu düşüncesi asla gerçekleşmeyecek bir şey değil. Teknoloji uzmanlarıda yıllardır, sorgusuz ve tartışmasız ilerleyişin bu şekilde devam etmesi halinde insanlığın kısa bir süre içerisinde yapay zekânın ev hayvanları haline gelebileceğini ileri sürüyor.

‘ÖLÜMSÜZLÜK’ ÖNGÖRÜSÜNÜN GEREKÇELERİ

Kurzweil ölümsüzlük öngörüsü bazı gerekçelere dayanıyor. Bunlardan birincisi, gelecekte teknolojinin daha güçlü, daha küçük boyutlu ve daha ucuz olacağı gerçeği. Fütürist ikinci gerekçesini ise, ABD’nin Connecticut eyaletindeki bir tıbbi araştırmalar merkezinin çalışmalarına dayandırıyor. Buna göre, diabetle mücadele araştırmaları merkezi Joslin Diabetes Center, hayvanların daha çok yemek verilmesine rağmen şişmanlamamasını sağlamayı başardı.

Kandaki şekeri algılayarak şişmanlamaya neden olan reseptör genin pasif hale getirilmesiyle, hayvanların yaşam sürelerinin uzadığı görüldü. Kurzweil, buna benzer araştırmalar sonucunda üretilecek teknolojiyle insanların sonsuza kadar yaşayacaklarını düşünüyor.

İLK DENEME YAPILDI BİLE

Hatta dünya tarihinde insan beynini ilk kez bilgisayara bağladılar bile. Medical Express dergisinde yayınlanan bir habere göre Güney Afrika'da bulunan Wits Üniversitesi araştırmacıları, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettİ. Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi'ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.

Bilim insanlarının, kullanıcılar ve beyinleri arasında daha etkileşimli bir deneyim sunmak için ara birim üzerinde çalışmaya devam ettiği biliniyor. Bu projenin kurduğu temeller üzerine yakın gelecekte, beyin ve bilgisayarlar arasında kolaylıkla veri aktarımı yapılabilecek.

Not: ABD’li oyuncu Johnny Depp’in başrolünü üstlendiği Transcendence (Evrim) adlı bir filminde insan benliğinin sanal ortama taşınması işlenmişti.