Tüm dünya tehdit altında: Küresel iklim krizi derinleşiyor...

Tüm dünyada yaşanan sel felaketleri, yangınlar, sıcaklık artışı ve buzulların erimesi sık sık tekrarlanması küresel iklim krizinin derinleştiğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Uzmanlar, 2100 yılına kadar yaşanabilecek muhtemel felaketlerin önlenmesi amacıyla ülkeleri tedbir almaya davet ederken son haftalarda yaşanan tüm olayları sizler için derledik...

ABD’nin Su Rezervlerinde Kıtlık

ABD Islah Bürosu (USBR), Hoover Barajı’nın oluşturduğu Mead baraj gölünde su seviyesinde daha fazla azalma durumuyla karşılanacağından dolayı kıtlık ilan edildiğini bildirdi. Kesintilerden en çok Arizona eyaletinin etkileneceği öngörülüyor.

Uzmanlar, yaşanan durumu “Son 500 yılın en büyük mega kuraklığı” olarak ifade ediyor.

112

Rusya Sıcaklık Rekoru Kırıyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da sıcaklık rekoru kırıldı. Finlandiya ve İsveç'in bazı bölgelerinde 1914 yılından bu yana en yüksek sıcaklık kayda geçti.

Çevreciler, orman yangınlarının etkisini azaltmak için ağaç dikme çağrısı yaptı. Bilim insanları iklim değişikliği ile mücadelenin küresel olarak ele alınması gerektiğini ifade etti.

212

İstanbul ve İzmir İçin Korkutan Tehlike: Deniz Kıyıları Su Altında Kalabilir

Mert İnan'ın haberine göre, Kuzey Kutbu’nda bu yıl Temmuz ayında 197 milyar ton buz kütlesi eridi. Uzmanlar, 2050’ye kadar buzulların tamamının eriyebileceğinin ve yükselen deniz seviyesi sebebiyle kıyı kentlerinin sular altında kalabileceğinin uyarısında bulundu. Barselona, Londra ve Kopenhag ile birlikte İstanbul ve İzmir ise en büyük mali kaybın yaşanılması beklenilen şehirler arasında.

Temmuz Ayında Dünya Çapında 142 Yılın Sıcaklık Rekoru Kırıldı 

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinin (NOAA) yayımladığı küresel verilere göre, kuzey yarımkürede temmuz sıcaklıkları, ay ortalamasının 1.54 derece üzerine çıkarak 142 yılın rekorunu kırdı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi yöneticisi Rick Spinrad, temmuzun genellikle yılın en sıcak ayı olduğunu belirterek, "Ancak bu rekor, iklim değişikliğinin dünyayı soktuğu rahatsız edici ve yıkıcı yolun göstergelerinden biri oldu" değerlendirmesinde bulundu.

412