Son teknoloji avcı uçaklar: Rus Su-57 ve Amerikan F-35

ABD'nin Türkiye'ye yönelik F-35 tehditlerinin gölgesinde, söz konusu savaş uçağının muadili Rus yapımı Su-57 uçağı ön plana çıkıyor. Karşılaştırmalarda Rus Su-57 avcı uçağın Amerikan F-35 karşısındaki üstünlüğü dikkat çeken en önemli nokta.

Türkiye'nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerine yönelik talepleri sonrası tırmanan gerginlik, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin tehditlerine sebep oluyor. Son teknoloji F-35 savaş uçağının geliştirici ortakları arasında bulunan Türkiye'ye karşı kullanılan ifadeler doğrultusunda Ankara, Türkiye'nin herhangi bir F-35 engeliyle karşılaşması halinde ihtiyaçlarını farklı yerlerden karşılayabileceğini vurgulamıştı.

112

Rusya medyasında geniş yer bulan gelişmeler, F-35 savaş uçağının muadili konumunda bulunan Rus yapımı Su-57 avcı uçağını akıllara getirdi. Geniş çaplı karşılaştırmalara yer verilen haberlerde, F-35 ve Su-57'nin yetenekleri değerlendirildi. Rus medyasında aktardığına göre Türkiye, olumsuz bir gelişme ile karşılaşması durumunda Su-57'leri tercih edebilir.

212

BEŞİNCİ NESİL AVCI UÇAKLAR

Daha önce PAK-FA ve T-50 adını taşıyan Su-57 uçağı, Rusya'nın son teknoloji avcı uçağı. Tasırımcısı, P.O. Suhoy Test ve Tasarım Bürosu olan Su-57'nin 12 uçaktan oluşacak ilk seri üretim grubunun 2019'da Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne teslim edilmesi bekleniyor. Su-57 ilk uçuşunu 2010'da Rusya'nın Komsomolsk-na-Amure kentinde gerçekleştirmişti.

F-35, JSF (Joint Strike Fighter, yani müşterek savaş uçağı) programı çerçevesinde üretilmiş olan beşinci nesil radar izi düşük çok işlevli savaş uçağı. Tasarımcısı Lockheed Martin olan F-35, ABD, Norveç, Avustralya, İtalya, İsrail ve İngiltere'de kullanılıyor. F-35 ilk uçuşunu 24 Ekim 2000'de gerçekleştirdi.

412