Petrol çalışmalarının yapıldığı Teksas'ta art arda depremler

ABD'nin petrol çalışmalarını hızlandırdığı Teksas, art arda depremlerle sarsılıyor. Midland County, Reeves County ve Stanton kasabalarında meydana gelen depremler halkta korku ve paniğe neden oldu.

ABD'nin petrol faaliyetleri yürüttüğü Teksas'ta en küçüğü 2.5 olmak üzere yüzlerce deprem meydana geldi. Sismologlar, devletin en büyük endüstrilerinden birinin yerin derinliklerinde hassas bir dengeyi bozduğunu vurguladı. 

Petrol faaliyetlerinin eski fay hatlarını harekete geçirmiş olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle atık su enjeksiyonu adı verilen tekniğin tehlikelerine vurgu yaptı. Biden yönetimi aralık ayında yarım milyondan fazla insanın yaşadığı bölgede 33 bölgede atık su enjeksiyonunu askıya aldı. 

Geçmiş dönemlerde sismik olarak en güvenli bölgelerden olan Teksas'ta meydana gelen depremleri göz önünde bulundurarak karara imza atan Texas Demiryolu Komisyonu'nun kararı olumlu bulundu. 

2019'da yapılan bir araştırmaya göre, Batı Teksas'taki depremler 2009'da 19'dan 2017'de 1.600'ün üzerine çıktı ve bölgedeki atık su enjeksiyonunun artmasıyla tam olarak aynı zamana denk geldi. 2021'de Batı Teksas'ta yaklaşık 2 bin deprem ile rekor seviyeye ulaştı. Texas Üniversitesi'nin deprem kataloğu TexNet'e göre, bunlardan 17'si 4 veya daha yüksek büyüklükteydi.

Batı Teksas ve doğu New Mexico'yu kapsayan Permiyen Havzası, Amerikan petrol üretiminin yüzde 40'ından ve ülkenin doğal gaz arzının yüzde 15'ini karşılıyor. Meydana gelen depremlerde can veya mal kaybı yaşanmazken bölgede meydana gelen kırılmaların her geçen gün daha fazla atık su ürettiğine dikkat çekildi.