WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen hesapları silecek mi?

Dünyada en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gizlilik sözleşmesi ile yeniden gündemde. Son olarak 15 Mayıs'a ertelenen sözleşme onayı için kullanıcılara verilen süre doldu. Peki, bundan sonra ne olacak? WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen hesapları silecek mi?

Facebook tarafından satılan alınan ve tartışmalı 'gizlilik sözleşmesi' ile gündeme gelen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp için kullanıcılara verilen süre doldu. 

WhatsApp'tan yapılan son açıklamada, sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların hesaplarının silinmeyeceği belirtilse de uygulamayı kullanan milyonlarca kullanıcı tedirgin. 

Facebook ve WhatsApp, uygulamanın bireyler arasındaki yazışmalara ulaşamayacağı bilgisine rağmen söz konusu gizlilik sözleşmesine dair sprekülasyonlar da devam ediyor. 

Peki, WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen hesaplar ne olacak?

Yetkililer tarafından açıklamaya göre, yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen hesaplar, sistemde "aktif olmayan hesap" olarak tanımlanacak.

Bu tanımlama ile birlikte, yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların kullanabileceği özellikler kademeli olarak kaldırılacak ve son olarak da uygulamayı kullanmaları tamamen engellenecek. 

Ocak ayından bu yana tartışmaların odağına yer alan gizlilik sözleşmesi 15 Mayıs'tan itibaren bir bildirim olarak WhatsApp'ta gösterilecek. Birkaç haftanın ardından kalıcı hale gelecek olan bu bildirim ile birlikte gerekli onayı vermeyen kullanıcılar, uygulama içerisindeki gruplara ulaşamayacak. Gelen aramalara yanıt verebilecek olan kullanıcılar, zaman içerisinde uygulamayı kullanamayacak.

120 gün boyunca onay vermeyen hesaplar ise tamamen silinecek.