Kremlin'den sert uyarı: "Sonları olur!"

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Ukrayna’daki krize işaret ederek, Donbass’ta bir Srebrenitsa senaryosunun yaşanması halinde Rusya’nın o bölgedeki vatandaşlarını korumak zorunda kalacağını belirtti.

Ukrayna’nın sınırındaki askeri faaliyetlere tepki göstermesi ve NATO üyeliğinin yeniden gündeme gelmesinin ardından Rusya ile olan ilişkilerdeki gerilim tırmandı. Rusya Bilimler Akademisi’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donbass’ta yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kozak’ın ifadeleri, Kremlin’den bölgedeki güçlere yönelik en sert açıklamalardan biri oldu.

SREBRENİTSA ÖRNEĞİNİ VERDİ

Ukrayna’nın doğusunda yoğun bir Rus nüfusu bulunuyor. Kozak’a Rus yönetiminin Ukrayna’nın doğusundaki vatandaşlarını koruyup korumayacağının sorulması üzerine Kozak, Bosna Hersek’te 8 bin Müslümanın öldürüldüğü Srebrenitsa örneğini verdi. Rus yetkili, her şeyin bölgede yaşanacakların büyüklüğüne bağlı olduğunu ve Putin’in dediği gibi olası bir Srebrenitsa senaryosunda, orada bulunan Rus vatandaşlarını korumak zorunda kalacaklarını ifade etti.

"UKRAYNA İÇİN SONUN BAŞLANGICI OLUR!"

Donbass bölgesinde bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk'taki askeri gücün yeterli olduğunu ve saldırıları geri püskürtebileceğini söyleyen Kozak, her şeyin karşı tarafa bağlı olduğunu vurguladı. Kozak, bölgede başlayacak bir çatışmanın şiddetlenmesi halinde Ukrayna için sonun başlangıcı olacağını da sözlerine ekledi. Rus yetkili, Minsk anlaşmalarına uyulursa Donbass’taki krizin bir sene içinde normale döneceğini belirtti. Öte yandan Kozak, anlaşmalardan uzaklaşılması halinde “dondurulmuş çatışma” ortamının oluşacağının altını çizdi.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Ukrayna’ya destek için Karadeniz’e savaş gemileri gönderebileceklerini ifade etti. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerinden endişe duyulduğunu belirten Pentagon yetkilisi, Kırım’da yaşananları da takip ettiklerini söyledi. Öte yandan, Rusların Kırım’daki faaliyetleri için “askeri harekât izlenimi vermiyor ancak gerekirse biz de yanıt vermek için hazır olacağız” şeklinde konuştu.

Montrö Antlaşması gereği, ABD’nin savaş gemilerini Karadeniz’e çıkarmadan çıkarmadan 15 gün önce Türkiye’ye bildirmesi gerekiyor. Fakat böyle bir bildirimin yapılıp yapılmadığına dair bir bilgi bulunmuyor. Ukrayna’nın yanında olduğunu belirten ABD yönetimi, sınırdaki gerginliğin artmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Ukraynalı meslektaşlarını arayarak destek mesajı verdiler.

SREBRENİTSA’DA NELER OLMUŞTU?

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’daki en büyük katliam olarak nitelendirilen Srebrenitsa Katliamı, 13-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında en az 8 bin 372 Müslümanın, Bosnalı Sırp güçler tarafından öldürülmesi olarak tarihe geçti. Adını katliamın yaşandığı bölge olan Srebrenica’dan alan olay, Bosna Hersek'in doğusunda, Bosna-Hersek ile Sırbistan sınırındaki bölgede yaşandı. Yugoslavya İç Savaşı’nda Sırp Ordusu’nun Srebrenica’ya karşı başlattığı harekatta, binlerce Müslüman genç, yetişkin erkek ve hatta kadın ve çocuklar da katliamda öldürüldü.