Rusya Ukrayna'yı bombalamaya başladı

Sabah saatlerinde Rusya'nın Ukrayna'nın hem doğusunda hem de batı ve kuzeyinde başlattığı saldırı uzmanlar tarafından Üçüncü Dünya Savaşı olarak yorumlandı.

21.30

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Karadan tahliye seçeneğimiz var. Vatandaşlarımızı kara yoluyla tahliye edeceğiz. Vatandaşlarımız panik yapmasın" açıklaması yaptı. 

21.00

Rusya'da savaş karşıtı gösteri düzenleyen yüzlerce kişi gözaltına alındı. Rusya genelinde 40'tan fazla şehirde savaş karşıtı gösteriler organize edilmişti. 

20.45

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya ağı Twitter'da yaptığı açıklamada, "Bu sabah G7 ülkesi liderleriyle Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik haksız saldırısını görüşmek üzere buluştum ve Rusya'yı sorumlu tutmak için yıkıcı yaptırım paketi ve diğer ekonomik tedbirleri alma konusunda hemfikir kaldık" ifadelerini kullandı.

20.30

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Çernobil'de devam eden çatışmaların ardından Rusya'nın bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşçenko, "Depolama tesisleri zarar görürse radyoaktif bulut Ukrayna, Belarus ve Avrupa'yı kaplayabilir" uyarısı yaptı.

20.20

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna saldırısını değerlendirdi. Konaşenkov, "Rus ordusuna verilen tüm görevler ilk gün için başarıyla tamamlandı" dedi. 

20.10

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları açıkladı. Parlamento'da konuşan Johnson, "Yeni yaptırımlar kapsamında Rus bankalarının Londra finansal siteminden çıkarılacak" dedi. 

19.50

Rusya lideri Putin, ülkedeki büyük şirketlerin yetkilileri ile bir araya geldi. Putin toplantı sırasında yaptığı konuşmada, "Biz bir santim bile ileriye gitmedik. Şu anda yaşananlar zorunlu olarak alınması gereken önlemlerdi. Bize bu şekilde hareket etmekten başka bir yol bırakmadılar. Ülkemizin varlığına yönelik bir risk konusuydu. Yaptırımlara hazırlıklıydık. Burada söylenen bir şeye tepki vermek istiyorum. Rusya, 'Dünyanın ekonomik bir parçası olacak' dendi. Şu anda parçası olduğumuz bir sistemi yok etmeyeceğiz."

19.44

Ukrayna Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzheppar, açıklamasında, "Rus uçakları ve Grad roketatarları tarafından Ukraynalıların üzerine ateş açılan çok sayıda görüntü var. Harekete geçme zamanı" dedi. 

19.30

Rus halkı, sosyal medya ağı Twitter'da #нетвойне ve #notowar etiketleri altında toplanarak Moskova sokaklarında savaş karşıtı gösteriler düzenlemeye başladı. 

19.00

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği'nden (AB) Rusya'ya yönelik yeni yaptırımların yolda olduğunu açıkladı.

18.55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Rusya'nın Kiev yakınlarında bir havalimanını ele geçirdiğini duyurdu.

18.51

Rus Sputnik ajansı Kremlin'in internet sitesinin çöktüğünü açıkladı.

18.40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, birçok Rus uçağı ve aracını yok ettiklerini duyurdu. Ukrayna ordusundan da çok kayıp verildiğini açıkladı.

18.00

Sosyal medya ağlarında paylaşılan görüntülerde Rus tanklarının Kiev'deki geçişi görüntülenmişti. Hemen ardından Ukrayna'nın başkenti Kiev'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

17:30

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Odessa açıklarında Türk sahipli bir gemiye bomba isabet ettiği bildirildi.

17:27

Kiev'de hükümet tarafından hava saldırısı uyarısı yapıldı. Tüm şehir sakinlerinden yeraltı sığınaklarına gitmeleri istendi ve siren seslerinin duyulabileceği belirtildi.

17:22

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı’nın Rusya ile görüşme şansını kullanmadığını ve Moskova’nın diyalog yolundan kaçtığına dair yalan söylediğini belirtti.

ABD ve Avrupa’dan gelen yaptırım kararları hakkında ise “kısasa kısas usulüyle cevap verilecek” denildi.

17:20

CNN'den Matthew Chance'in bildirdiğine göre, Rus hava birlikleri Ukrayna'nın Kiev kentinin merkezine yaklaşık 25 mil uzaklıktaki Antonov Havalimanı'nın kontrolünü ele geçirdi. Chance, birliklerin üniformalarının kollarında Rus kuvvetleri olarak tanımlanmak için turuncu ve siyah bir şerit olduğunu söyledi.

17:14

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Putin, Avrupa'yı 1939'dan bu yana en karanlık dönemine sokuyor. Bunu savuşturmayı uman herhangi bir hükümet naiftir. Geçmişteki hataları tekrarlamayın. Şimdi Rusya Federasyonu’na ağır yaptırımlar uygulayın. Ukrayna’ya askeri ve mali destekle yardım edin. Birlikte Rus saldırganlığını durdurabiliriz” ifadelerini kullandı.

16:59

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik eylemlerinin Rusya halkının güvenliğini sağlamak için olduğunu söyledi.

Lavrov, “Halen uluslararası hukuk ve sorumluluklara dönme şansımızın olduğunu umuyoruz” dedi.

16:57

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’in Ukrayna’daki Rus saldırılarını görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdığını bildirdi.

16:55

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin perşembe günü Ukrayna’da 11 havaalanı da dahil olmak üzere 74 askeri tesisi imha ettiğini açıkladı.

16:44

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, Belarus topraklarından Ukrayna’ya dört balistik füze fırlatıldığı bildirildi.

16:35

AB Konsey Başkanı Charles Michel, Belarus'u Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısına "katılmamaya" çağırdı.

Michel, NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında Belarus ve halkına hitaben yaptığı konuşmada, "Rusya'nın yıkıcı eylemini takip etmeme seçeneğiniz var. Ukrayna'daki komşularınıza karşı bu gereksiz trajedide yer almama seçeneğiniz var" dedi.

16:20

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, CNN’e verdiği demeçte, “Avrupa'da tam teşekküllü büyük ölçekli bir savaşın başladığını" söyledi.

Podolyak, “Rusya sadece Ukrayna'ya değil modern dünyada normal yaşamın tüm kurallarına saldırıyor. Kıtadaki güvenlik sisteminden geriye ne kalacak? Sıfır" dedi.

Rus güçlerinin ülkeye kuzeyden, doğudan ve güneyden taarruza geçtiğini söyleyen Podolyak, “Ordumuz saldırıları püskürtüyor, düşman önemli kayıplar veriyor. Şimdi asıl mesele, ülkeyi savunmaya ve insanların normal hayatlarını korumaya mümkün olduğunca odaklanmak. Ancak Ukrayna'nın dünyadan daha fazla desteğe ihtiyacı var. Batı bugün harekete geçmeli” ifadelerini kullandı.

16:10

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Brüksel'de Rusya’ya uygulanacak yaptırımları açıkladı. Von der Leyen, AB'deki Rus varlıklarını donduracaklarını ve Rus bankalarının Avrupa finans piyasasına erişimini durduracaklarını söyledi.

Yaptırımlar, Rusya'daki sermaye çıkışını artırması, enflasyonu yükseltmesi ve endüstriyel temelini kademeli olarak aşındırması planlanıyor. Ayrıca Rusya'nın yüksek teknolojili bileşenlerden son teknoloji yazılımlara kadar kilit alanlardaki teknolojik konumunun zayıflatılması hedefleniyor.

Von der Leyen, "Çok açık konuşayım. Bunu vatandaşlarına açıklamak zorunda kalacak olan Başkan Putin'dir. Rus halkının bu savaşı istemediğini biliyorum" dedi. 

15:55

EMİNE CEBBAR: "RUSYA SUÇLU BİR DEVLET"

Haber Türk yayınına katılan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Cebbar, “Saat 12’den bu yana Rusya sivillere ve askeri hedeflere yönelik olarak 30 saldırı düzenledi. Burada özgür bir ülkeye yapılan saldırı söz konusu. Uluslararası camiaya çağrıda bulunmak istiyoruz. Rusya’nın tamamen yalnız bırakılması gerekiyor. Şimdiye kadar yapılanlar yeterli değil. Tüm dünyaya saldırı yapıldı ve Ukrayna yalnızca bir başlangıç. Tüm dünyanın desteğine ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısına yönelik bilgi vermeyen Cebbar, Ukraynalıların Kiev’den ve ülkeden kaçmaya çalıştığını doğruladı.

Ekonomik yaptırımlar konusunda daha kararlı olunması gerektiğini belirten Cebbar, "Rusya suçlu bir devlet. Ekonomik yaptırımların söz konusu olması gerekli. Yalnızca kişiler değil kurumlara yönelik de yaptırımlar olmalı" dedi.

Türkiye'nin desteğini dile getiren Cebbar, "Sayın Erdoğan’a arabuluculuk çabaları için teşekkür ediyoruz. Yalnızca komşu olarak değil arabuluculuk ortamı hazırlayan bir ülke olarak da Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Bizim talebimiz, Türk tarafının Rus gemilerinin boğazdan geçişini engellemesi" şeklinde konuştu.

15:47

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile önümüzdeki günlerde Iskander ve S-400 savunma sistemlerinin Belarus'a olası konuşlandırılmasını görüşmeyi beklediğini söyledi.

15:44

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının "Fransa ve Avrupa tarihinde bir dönüm noktası" olduğunu söyledi. Macron, “Geçmişin hayaletleri yeniden yükseliyor. Ama özgürlüğümüzden zerre kadar vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Macron konuşmasını Fransa'nın müttefikleri arasında birlik çağrısı ile sonlandırdı ve Rusya'nın eylemlerinden dolayı BM Güvenlik Konseyi'de sorumlu tutulacağını söyledi.

15:35

UKRAYNA'NIN KOMŞULARI MÜLTECİ AKININA HAZIRLANIYOR

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Ukrayna'daki durumun hızla kötüleştiği konusunda uyardı ve komşu ülkelere sınırlarını güvenli bir sığınak arayan insanlara açık tutmaları çağrısında bulundu. UNHCR’nin operasyonlarını hızlandırdığını ve daha fazla insani yardım sağlamak için Ukrayna makamlarıyla birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna sınırındaki birçok Avrupa ülkesi, Rus işgalinden kaçan mültecilerin gelişine şimdiden hazırlanıyor.

Macaristan ve Slovakya, mültecileri karşılamaya hazır olduklarını ve Ukrayna ile sınırlarında kurulan ek geçiş noktalarında olası akını yönetmek için ekstra asker gönderdiklerini açıkladı.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, "Lütfen onlara karşı şefkat ve anlayış gösterelim" çağrısında bulundu.

Almanya, Ukrayna sınırındaki ülkelere de insani yardım teklifinde bulundu.

15:32

Litvanya cumhurbaşkanı olağanüstü hal ilan etti. Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, "Rusya ve Beyaz Rusya'daki askeri güçler nedeniyle olası rahatsızlıklar ve provokasyonlara" karşılık olarak sınırlarını savunmak için ordu göndermeyi planladığını söyledi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas ise siyasi destek de dahil olmak üzere ve silah göndererek "Ukrayna'ya elimizden gelen tüm imkanlarla yardım edeceğiz" dedi. Kallas, "Bu saldırganlığın yayılmaması için AB ve NATO düzeyinde her şeyi yapmalıyız" ifadelerini kullandı. Ayrıca Estonyalılara sakin olmalarını ve şu anda ülke sınırlarında herhangi bir tehdit olmadığını söylerine ekledi.

15:30

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Kiev bölgesinde üç Rus helikopterinin vurulduğunu söyledi.  Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Kiev bölgesinde, Mezhyhirya yakınlarındaki Gostomel bölgesinde bir Rus K-52 helikopteri ve üç helikopter düşürüldü" ifadeleri yer aldı.

15:25

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Ukrayna’dan gelecek göçmen dalgası için hazırlandıklarını söyledi.

Almanya da Rus kuvvetlerinin Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra bir insan akını durumunda Polonya da dahil olmak üzere komşularına destek sözü verdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güvenlik yetkililerinin herhangi bir siber saldırıya karşı önlemleri de artırdığı belirtildi.

15:10

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna kriziyle ilgili açıklama yaptı. Johnson, İngiltere’nin desteğini sunmak için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüştüğünü söyledi.

Avrupa'nın en büyük ikinci ülkesi olan Ukrayna'nın on yıllardır özgürlük ve demokrasiye sahip olduğunu belirten Johnson, "Bu özgürlüğün ortadan kaldırılmasına izin veremeyiz” dedi.

İngiltere'nin Avrupa'da Ukrayna'ya yardım etmek için savunma silahı gönderen ilk ülkelerden biri olduğunu söyleyen Johnson, “Bugün müttefiklerimizle birlikte, Rus ekonomisine karşı tasarlanmış büyük bir ekonomik yaptırım paketi üzerine konuşacağız" ifadelerini kullandı.

Johnson, Rus saldırısını "başarısızlıkla sonuçlanması gereken, Putin'in iğrenç ve barbarca girişimi" olarak tanımladı. Ayrıca “dünya genelinde demokrasiye bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Ukraynalılara hitap eden Johnson, "Sizinle birlikteyiz, siz ve aileleriniz için dua ediyoruz" dedi.

14:55

Rus iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, medya kuruluşlarını doğu Ukrayna'daki durumla ilgili haberlerinin doğruluğunu kontrol etmeleri ve yalnızca resmi Rus kaynaklarından gelen bilgileri yayınlamaları konusunda uyardı.

Roskomnadzor, yanlış bilgilerin çevrim içi olarak yayılmasının önüne geçmek için kısıtlamaların uygulanabileceğini söyledi.

14:45

Kiev'in merkezindeki Ukrayna savunma istihbaratı karargahı üzerinde siyah dumanların yükseldiği görüldü. Ukrayna, Rusya’nın operasyon başlatmasının ardından bazı askeri komuta merkezlerinin Rus füze saldırılarıyla vurulduğunu söylemişti.

14:36

ERDOĞAN: “UKRAYNA'YA SALDIRI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ele alındığı zirve sonrası gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceğinin de altını çizen Erdoğan, “Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz adım, barış ve istikrara vurulmuş ağır bir darbedir” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin telefonda görüştüğü belirtilmişti. Görüşmeye ithafen Erdoğan, “Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için gerçekleştirdiği mücadeleyi desteklediğimizi Zelenskiy’e de söyledim” şeklinde konuştu.

14:33

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik "haksız ve sebepsiz" saldırısının sayısız masum hayatı riske attığını söyledi.

Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'nın askeri altyapısını ve büyük şehir merkezlerini hedef alan füze saldırılarının yanı sıra kara kuvvetleri ve özel kuvvetler tarafından da saldırılar başlattığını söyledi. Genel Sekreter, "Bu kasıtlı, soğukkanlı ve uzun süredir planlanmış bir işgaldir" dedi.

Jens Stoltenberg ayrıca Rusya'nın tarihi yeniden yazmaya çalışmak ve Ukrayna'yı özgür ve bağımsız yolunu reddetmek için güç kullandığını söyledi. NATO'nun temel görevinin tüm müttefikleri korumak ve savunmak olduğunu belirten Stoltenberg, "Birine yapılan saldırı, herkese yapılmış sayılacaktır" dedi.

Stoltenberg ayrıca, “Artık Avrupa'da tarihe ait olduğunu düşündüğümüz ölçekte ve türde bir savaş var. Bu, Avrupa'nın güvenliği için vahim bir an” ifadelerini kullandı. Kaybedilen hayatların tüm sorumluluğunun ise Rusya’ya ait olduğunu sözlerine ekledi.

14:28

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme kararının NATO'nun "provokatif hareketlerine" dayandığını söyledi. Ancak Tahran'ın savaşa başvurmayı bir çözüm olarak görmediğini ve krize "siyasi ve diplomatik bir çözüm" getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Amirabdollahian ayrıca İran'ın Kiev'deki büyükelçiliğinde görevli yetkililerle İran vatandaşlarının Ukrayna'dan tahliyesini nasıl koordine edebileceklerini görüşmek üzere bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

14:25

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Ukrayna'daki yönetimin değişikliğine Ukrayna halkı karar verir. Rusya’yı demir perdenin arkasına kapatmak imkansız. Operasyonların ne kadar süreceğine Putin karar verecek” dedi.

14:13

Ukrayna’daki saldırılar şiddetini artırırken, havayollarının Ukrayna hava sahasından kaçındığı görüldü.

Kaynak: Flight Radar

 

Ukrayna, Rusya’nın saldırılarının başlamasının ardından sabah erken saatlerde hava sahasını sivil uçuşlara kapatmıştı.

14:03

NATO DOĞU KANADINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

NATO üyeleri, askeri ittifakın doğu kanadındaki kara, deniz ve hava kuvvetlerini destekleyeceğini açıkladı. NATO’daki acil durum görüşmelerinin ardından yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Washington Antlaşması'nın 4'üncü maddesi kapsamında istişarelerde bulunduk. Tüm müttefikleri korumaya yönelik savunma planlamamız doğrultusunda, İttifak genelinde caydırıcılığı ve savunmayı daha da güçlendirmek için ek adımlar atmaya karar verdik" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “İttifakın doğu kısmına kara ve hava kuvvetlerinin yanı sıra ek deniz birlikleri de yerleştiriyoruz” denildi. Ayrıca NATO güçlerinin tüm olası durumlara yanıt verme hazırlığının artırıldığı belirtildi.

13:55

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın İngiltere büyükelçisini “Rusya’nın Ukrayna’yı yasadışı ve sebepsiz işgalini açıklamak için” çağırdığını açıkladı. Truss ayrıca ağır yaptırımlar uygulayacaklarını ve diğer ülkeler ile Ukrayna’yı desteklemek için toplanacaklarını belirtti.

Interfax haber ajansının aktardığına göre Doğu Ukrayna'da ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk bölgesinin lideri Denis Pushilin, bölgeki sakinlerin Rusya'ya tahliyesinin askıya alındığını söyledi.

13:43

Mariupol Belediye Başkanı Vadym Boychenko, düzenlediği basın toplantısında Rus güçlerinin kentin havaalanına ve yakınlardaki bir köye saldırdığını söyledi. Saldırılarda üç sivilin öldüğünü ve altısının ise yaralandığını aktaran Boychenko, "Panik yapmayın. Mariupol ve Ukrayna için savaşmaya hazırız” dedi.

13:35

Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Oleksii Arestovich, Rusya'nın saldırıları sonucunda 40’tan fazla Ukraynalının öldüğünü ve onlarca kişinin ise yaralandığını bildirdi. Arestovich, ölenlerin sivilleri içerip içermediğini belirtmedi.

Ukrayna'nın doğusundaki Chuguiv kasabasında meydana gelen bombalı saldırılar sonrasında çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.

 

12:55

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa için bir “felaket” olduğunu söyledi ve NATO’ya acil toplantı çağrısında bulundu.

Johnson’un gün içinde açıklama yapması ve ardından G7 liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

12:33

ZELENSKİ: "LÜTFEN ORDUYA KATILIN"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın her vatandaşı halkımızın geleceğini belirleyecek. Hepimiz geleceğimizi belirleyeceğiz. Ukraynalıları ordumuza katılmaya çağırıyorum. Lütfen gelip orduya katılın. Eski muharipleri de orduya katılmaya çağırıyorum. Ordu arasında yaralılarımız var. Kanınıza ihtiyacımız olacak. Ülkemizi savunmak için gerekirse kan dökülecek” ifadelerini kullandı.

Rusya halkına seslenen Zelenski, "Rusya halkının bir seçim yapması gerekecek. Hangi yolu izleyeceksiniz? Ukrayna’ya savaşa karşı sesinizi yükseltebilirsiniz" dedi.

12:30

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Finlandiya'nın Ukrayna'dan mülteci almaya hazır olduğunu söyledi. Marin gazetecilere verdiği demeçte, “Finlandiya'nın İçişleri Bakanlığı kendi adına Ukrayna'dan mülteci almaya hazırlanıyor” dedi ve Rusya’nın saldırılarını kınadı.

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ise, “Önceki uyarılara rağmen bu sabah hepimiz için bir şok oldu. Kalbimiz Ukrayna halkıyla birlikte” dedi.

12:20

UKRAYNA'DAN TÜRKİYE'YE BOĞAZLAR ÇAĞRISI

Ukrayna, Ankara'dan Rus savaş gemilerinin İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişini kısıtlamasını istedi.

Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Vadily Bodnar, "Türk yönetimini Ukrayna'ya yardım etmeye çağırıyorum. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının Rus savaş gemilerine kapatılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bodnar, "tüm ülkeleri, savaşın bölgeyi daha fazla sarmasını durdurmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı bir koalisyon kurmaya" çağırdı. Rusya'nın tüm denizaşırı varlıklarının bloke edilmesi gerektiğini vurgulayan Bodnar, "Şu anda bir savaş halindeyiz. Tüm dünyayı savaş kurallarına uymaya çağırıyoruz. Hepimiz uluslararası toplum olarak Putin'e yaptırım uygulamaya davet ediyoruz" dedi.

12:10

UKRAYNA: "ONLARCA RUS ASKERİ ÖLDÜ"

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki çatışmalarda yaklaşık 50 Rus askerinin öldüğünü ve altı savaş uçağının imha edildiğini söyledi.

Rusya ise çok az direnişle karşılaşıldığını ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin toplu halde kaçtığını, silahlarını ve mevzilerini terk ettiğini iddia etti.

12:08

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini "acımasız" ve "sebepsiz" olarak nitelendirirken, 25 kişi ve dört finans kurumu için yeni yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Morrison gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna'daki tek taraflı düşmanca eylemleri kınıyoruz. Rusya, uluslararası hukuku ve BM Sözleşmesini açıkça ihlal ediyor. Rusya savaşı seçti. Uluslararası toplumla birlikte, bu çirkin eylemleri mümkün olan en güçlü şekilde kınamak için güçlü bir şekilde bir araya geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Avustralya Başbakanı, yeni yaptırımların ordu komutanlarını, savunma bakan ve yardımcılarını, Rus paralı askerlerin, askeri teknoloji ve silahların geliştirilmesi ve satışına dahil olan işletmeleri hedef alacağını söyledi.

Morrison ayrıca Ukrayna'ya askeri destek verme planlarının olmadığını ve hükümetten askeri destek talep edilmediğini söyledi.

12:00

GAZİLERE SİLAH VERİLECEK

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rusya'nın saldırılarına önlem olarak Ukrayna'daki askeri gazilere silah dağıtılacak. Daha önce de Ukraynalı sivillere silah eğitimi verildiği bildirilmişti.

11:34

Ukrayna sınır muhafız servisi DPSU, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım yarımadasından Güney Ukrayna'ya geçen bir Rus askeri konvoyunun fotoğraflarını yayınladı.

DPSU, Rus birliklerinin askeri araçlarını göndermeden önce top mermileri ateşlediğini bildirdi.

Ukrayna, Rus askeri birliklerinin kuzeyde Belarus'tan ve doğuda Rusya'dan Ukrayna'ya doğru ilerlediğini aktardı.

Belarus lideri Alexander Lukashenko ise Belarus birliklerinin Ukrayna saldırılarında bulunmadığını söyledi. Putin'in yakın bir müttefiki olan Lukashenko, devlet haber ajansı Belta'ya verdiği demeçte, "Tekrar söylüyorum: birliklerimiz orada değil. Ama gerekirse, Belarus ve Rusya için gerekliyse orada olacaklardır" dedi.

11:15

RIA Novosti haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'ya yönelik hava saldırılarının şehirleri hedef almadığını ve siviller için herhangi bir tehdit oluşturmadığını iddia etti.

Ukraynalı yetkililerden gelen açıklamada ise Rusya'nın saldırılarında en az sekiz kişinin öldüğü ve dokuz kişinin de yaralandığı aktarılmıştı.

11:11

AB’DEN RUSYA’YA YAPTIRIM

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel’de gazetecilere açıklama yaptı.

Von der Leyen, "Avrupa Birliği'ndeki Rus varlıklarını donduracağız ve Rus bankalarının Avrupa finans piyasalarına erişimini durduracağız" ifadelerini kullandı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın en karanlık günlerini yaşadığını belirten Borrell ise “Avrupa Birliği mümkün olan en güçlü yollarla yanıt verecek. Şimdiye kadar uyguladığımız en sert yaptırım paketini uygulayacağız” dedi.

10:46

Interfax haber ajansının aktardığına göre Rusya, Azak Denizi'ndeki ticari gemilerin hareketini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı.

Ukrayna ve Rusya, Ukrayna'nın ana limanı Mariupol dahil olmak üzere Azak Denizi'nde limanlara sahipken, Rusya Kerç Boğazı'nı kontrol ediyor.

Ukrayna’nın doğusundaki Mariupol’da insanların elektik ve internet kesintilerinden endişelendiği için bankamatik ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturduğu aktarıldı.

Şehirde hava saldırısı sirenlerinin tüm şehirde çalmasına rağmen otobüslerin dolu bir şekilde insanları işe ve okula taşıdığı görüldü.

Ukrayna devlet hava trafik hizmetleri, ülke saldırıya uğradığı için ülkenin hava sahasını kapattı. Tüm uçuşlar Kiev saatiyle 02:45'te (00.45 GMT) askıya alındı.

10:32

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donbas bölgesinde askeri operasyonun başlatıldığını sabah saatlerinde duyurdu. 

Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda yaşanan patlamalar nedeniyle havalimanları ve limanlar kısa sürede kullanılamaz hale geldi. 

Zırhlı araçlar Kırım üzerinden Kiev'e girerken BM Genel Sekreteri Guterres “Lütfen askerlerinizi geri çekin. Yüzyılın en büyük savaşını başlatmayın" uyarısında bulundu.

Ukrayna Büyükelçiliği tarafından paylaşılan ilk görüntülerde, Rus füzeleri nedeniyle sivillerin de hayatını kaybettiği görüldü.


Ukrayna hava sahası uçuşlara kapatılırken Rusya'ya ait beş savaş uçağı ve bir helikopterin düşürüldüğünü duyurdu. Fakat Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklamaya ilişkin yalanlama gecikmedi. 

Rus birlikleri Karadeniz kıyısındaki Ukrayna kentleri Mariupol ve Odesa'ya çıkarma yaptı. Rusya savaş uçakları askeri bölgeler ve askeri depoları hedef aldı. 

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınarken Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Moskova'ya ilişkin alınan yaptırım kararlarının doğrudan Putin'i de kapsamasını talep etti. 

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin talebi üzerine sıkıyönetim ilanı Ukrayna parlamentosunda onaylandı. Rusya Belarus üzerinden de Ukrayna'ya saldırı düzenlerken Beyaz Rusya da Moskova yönetimine destek verdi. 

Ukrayna'da 30 bin kadar Türk olduğu tahmin ediliyor. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da yaşayan Türklerin tahliye edilmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Hava sahasının kapalı olmasından dolayı Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin tahliye için tedbir almaya çalıştığını vurguladı.