Şahap Kavcıoğlu kimdir, kaç yaşında?

Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı görevine Naci Ağbal yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Peki, Ağbal'ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir?

23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta dünyaya gelen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 

İstanbul Ünversitesi Muhasebe Enstitüsü’nden Denetim Uzmanı olarak mezun olan Prof. Dr. Kavcıoğlu, eğitimini tamamlamak üzere ABD’ye gitti. 

Hastings Collage’ta İşletmecilik üzerine eğitimini tamamlamasının ardından Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

Esbank TAŞ’te Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdürü Yardımcısı pozisyonlarında görev alan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. 

Halkbank AŞ’de; Perakende Bankacılık, Esnaf - KOBİ bankacılığı, Kredi Politikaları, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı birimlerinde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kavcıoğlu aynı zamanda Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı’nın başkanlığı görevini üstlendi. 

Bayburt Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesi olan Prof. Dr. Kavcıoğlu, 'Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi' ve 'Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi' adlı yayımlanmış iki kitabın ve çok sayıda makalenin de sahibidir.

Prof. Dr. Kavcıoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.