Kraliçe II. Elizabeth'e son veda: Suriye, Venezuela ve Afganistan törene davet edilmedi

Birleşik Krallık'ın en fazla tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth'in cenaze töreni sabah saatlerinde başladı. Dünya liderlerinin bir araya geldiği cenaze törenine Suriye, Venezuela ve Afganistan'dan yetkililer davet edilmezken Çin ve Suudi Arabistan'ın listede yer alması tepki ile karşılandı. Putin'in katılmayacağını açıkladığı törene ayrıca Rusya, Belarus ve Myanmar’dan da liderler veya herhangi bir temsilci davet edilmedi.

Sabah saatlerinde Kraliçe'nin Westminster Hall'da bulunan naaşı ziyarete kapatıldı. Hemen ardından ise naaşın getirileceği Westminster Abbey'in kapıları açıldı.

150

Kraliyet Donanması tarafından Westminster Abbey'e taşınacak olan Kraliçe'nin naaşını son bir kez görmek isteyen İngilizler gece saatlerinden bu yana bekleyişlerini sürdürüyor. 

250

Kraliçe II. Elizabeth'in cenazesi dolayısıyla bugün Londra'yı bir milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi beklenirken resmi tören Türkiye saati ile 13.00'de başlayacak. Tören, Kraliçe'nin isteği üzerince kavalcısı tarafından çalınacak olan "Last Post" (Son Mesaj) isimli ağıt ile sonlanacak. 

Ulusal marşın çalınmasının ardından sona erecek devlet töreni akabinde Wellington Arch'a doğru tabut alayı düzenlenecek. Cenaze aracının Windsor Kalesi'ne varmasının ardından Kral ve Kraliyet Ailesi üyelerinin eşliğinde St George Şapeli'ne doğru yürüyüş düzenlenecek. Kraliçe'nin naaşı burada babası Kral George VI ve annesi Kraliçe Elizabeth'in yanına, kraliyet kasasına defnedilecek. 

450