Fed faizi 75 baz puan artırdı, dolar tarihi zirveyi gördü

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faizi 75 baz puan artırdı. Ülkedeki enflasyon ile mücadele için bu yıl beş kez faiz artırımı yapılacağı ve bu artırımın yüzde 0,75 olacağı öngörülmüştü. Fed'in faiz kararının ardından güne 18,34 ile başlayan dolar serbest piyasada 18,45 ile rekor kırdı.

Amerikan Merkez Bankası (Fed), oy birliği ile alınan kararın ardından politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3-3,25 aralığına yükseltti.

Ülkedeki enflasyon hedefinin yüzde 2 olarak açıklandığı toplantıda faiz artışlarının uygun olacağı yönlendirmesi de yeniden kullanıldı. 

Fed'in yıl içerisinde beş kez faiz artırımına gideceği tahmin edilmişti fakat ABD'de faiz değişikliklerinin etkilerinin görülmesi için gereken süre de daralıyor. 

ABD'de faiza artırımının ardından petrol fiyatlarında düşüş yaşansa da gıda ve kira fiyatlarında ivme yukarı doğru hareket etmeye devam ediyor. 

Fed'in faiz artırımı kararının ardından uluslararası piyasada dolar güç kazandı. Endeks, 20 yılın zirvesi olan 111,72'ye çıkarak hafta başından bu yana yükselişini yüzde 2'ye, yıl başından bu yana da yüzde 17'ye kadar sürdürdü. 

Fed'in faiz kararının ardından gözler, bugün saat 14.00'te açıklanacak Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına çevrildi.