Endonezya'da Seroja kasırgasından ölenlerin sayısı 150'ye yükseldi

Endoneya'nın Adonara adası ve Lamanele köyü yakınlarından pazar sabah saatlerinde meydana gelen Seroja kasırgası, volkanik patlamadan kalan lavların da etkisiyle 150 kişinin ölümüne neden oldu.

Tropikal Seroja kasırgası, Endonezya'da can almaya devam ediyor. Endonezya'nın Adonara adası ve komşu ülke Doğu Timor'da etkili olan kasırga nedeniyle heyelan yaşandı. 

Toprak kaymasının yakın zamanda patlayan Ili Lewotolok Yanardağı'nın lavlarını da köylere taşıması ile birlikte toplamda 150 kişi hayatını kaybetti. Lembata adasının ağır hasar görmesine neden olan kasırga, kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşmasını da engelledi. 

Yağmur ve kasırga nedeniyle ülkede yollar ve köprüler hasar gördü. Ani sel ağaçları ve evleri yıktı. Ulusal Afet Azaltma Dairesi Başkanı Doni Monardo, özel şirketlere yardım çalışmalarını destekleme çağrısında bulundu.

Cuma gününe kadar devam etmesi beklenen kasırga Avustralya'ya doğru ilerlerken, ülkede arama kurtarma çalışmaları da devam ediyor. 

Ülkenin afet yardım ajansının paylaştığı verilere göre, Pasifik takımadaları nüfusunun yaklaşık yarısı, yaklaşık 25 milyon insan, jeopolitik olarak heyelanların yüksek riskli olduğu bölgelerde yaşıyor.