Son 10 yılın teknolojik olayları

2010’lu yıllar bitip 2020’li yıllara doğru giderken her anımızda ve cep telefonumuzda bulunan mevcut teknolojiler ilerleyen süreçte de varolacaklar mı yoksa son mu bulacak? Sizler için ele aldık…

AVRUPA’DA TEKNOLOJİNİN PATLAMASINA SEBEP OLAN ANA ETKEN : ÇİN 

Avrupa’nın teknoloji alanında büyüme kaydetmesine katkı sağlayan bir etmen de Çin’in teknoloji alanında çığır açması oldu. 2010 yılının başında oldukça az insan Çin’deki teknoloji hareketliliğinden haberdardı fakat 2014 yılında Alibaba’nın popüler hâle gelmesiyle birlikte bütün dünya, Çin’in teknoloji alanında bir dev olmaya hazırlandığından haberdar hâle geldi. Çin’in gösterdiği bu gelişim sayesinde Avrupalı girişimciler de teknoloji alanında başarılı olmak için kıtasal bir büyüklüğe sahip olmanın gerekmediğini anladı.

19

HAYATIMIZ HALİNE GELEN O TEKNOLOJİLER:

iPad 

2010 yılında Steve Jobs’un sunumu ile hayatlarımıza giren Apple harikası, dönem itibariyle “ Sahip olabileceğiniz en iyi internet aracı.” olarak tanıtılmış, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefonun çok daha işlevsel bir ara formu olarak lanse edilmişti. Apple, günümüzde de bu ürüne dair yeni cihazları kullanıcılar ile buluşturmaya devam ediyor.

29

Google Chrome 

2008 yılında hizmete sunulan Google Chrome basit ve anlaşılır arayüzü ile hızlı ve konforlu bir hizmet vermeye devam ediyor. Dönem itibariyle eski Google CEO’su Sundar Pichai: “Klasik Google ana sayfası gibi Chrome da basit ve hızlı, siz nereye gitmek isterseniz sizi doğrudan oraya götürüyor.” açıklaması ile söz konusu tarayıcıyı güzel bir şekilde betimlemişti.

Instagram 

2010 yılı itibariyle hizmetimize sunulan ve her sene kendini daha da geliştirmesiyle sosyal medyadaki birçok platformun önüne geçen Instagram, çalışmalarının meyvelerini toplamaya devam ediyor. Günümüzde halen altın dönemini yaşayan başarılı uygulama, Facebook CEO’su Mark Zukerberg’in 1 milyar dolarlık teklifi sonucu, Facebook’un himayesi altına girdi. Yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunan Instagram, vizyonlu bakış açısı ile daha uzun süre hayatlarımızda yer edeceğe benziyor.

49