Somali'de seçimlerdeki belirsizlik ülkeyi kaosa sürüklüyor

Somali’de eski ABD vatandaşı Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’nun seçimlere gitmeyerek görev süresini uzatma kararının ardından gerilim tehlikeli bir şekilde yükseliyor.

Somali'de eski Amerika birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun, geride bıraktığımız Şubat ayında görev süresi doldu. Ancak Başkan Fermacu, seçime gitmeyi reddederek görev süresini uzatma kararı aldı.

Ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından alınan bu karar, gerilimi arttırdı. Son olarak Somali'nin başkenti Mogadişu’da güvenlik güçleri ile muhalifler arasında silahlı çatışmalar meydana geldi.

ÜLKE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Kentte son yıllarda görülen en tehlikeli gerginlik, eski Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un evinin önüne kadar sıçradı. Mahmud olaydan Cumhurbaşkanı Muhammed’i sorumlu tutarken, Somali İçişleri Bakanı, saldırıların arkasında hükümetin olduğu iddiasını reddederek, yabancı ülkeleri suçladı.

Ülkede devam eden çatışmalarda, kaç kişinin yaralandığına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Reuters haber ajansı yaşanan çatışmaların ardından silahlı muhalif birliklerin başkent Mogadişu’nun stratejik bölgelerini kontrol altına aldığını bildirdi.

Somalili uzmanlar ülkede yaşananları, son yıllarda görülen en tehlikeli gerginlik olarak tanımlıyor. Ayrıca 1991’de hükümetin çökmesinden beri ülkedeki kargaşanın temelinin kabile ayrılıklarına dayandığına dikkat çekiyliyor. 1991’de başlayan iç savaş 20 yıl sürmüş, 2012’de ilk kez uluslararası alanda tanınan bir hükümet kurulmuştu.