Soçi’den mutabakat çıktı

Dün, Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Soçi şehrinde gerçekleştirilen yaklaşık 6 buçuk saat süren görüşmelerin sonucunda, Suriye’nin kuzeyindeki mevcut duruma dair 10 maddelik anlaşma metni çıktı.

Türkiye’nin 9 Ekim Çarşamba günü saat 16:00’da başlattığı Barış Pınarı Harekatı ABD ve Rusya ile varılan iki mutabakatla sonuçlandı. ABD ile yapılan mutabakatta YPG/PKK militanlarının güvenli bölgeden çıkması karşılığında operasyona 150 saat ara verildi. Çavuşoğlu’nun son yaptığı açıklamada Pompeo’nun da teyitiyle çekilmenin tamamlandığı ifade edildi.

Dün akşam Soçi’de gerçekleşen yaklaşık 6 buçuk saatlik görüşmelerin ardından bir mutabakatta Soçi’den çıktı. Bu mutabakatın da uygulanması ile birliktee Türkiye, Suriye sınırındaki YPG/PKK militanlarından tamamen temizlenecek.

Yayınlanan mutabakatta şu maddeler bulunuyor:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede,Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Yaklaşık 6 buçuk saat süren görüşmelerin ardından ortak basın açıklamasında açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sayın Başkanla ağırlıklı olarak Barış Pınarı Harekatımız bağlamındaki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Putin'e harekatımız hakkında kapsamlı bilgi verdim.”

“350 bini Kürt, 3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşine son 8,5 yıldır kucak açan bir ülkeyiz. Artık bu kardeşlerimizin vatan hasretini dindirecek adımları atmamız gerekiyor.”

“Harekatımız, Suriye’nin toprak bütünlüğünü de garanti almaktadır. Bölgedeki istikrarı, Türkler ve Suriyeliler birlikte sağlayacak. Bölgeye 2 milyon Suriyelinin yerleşeceğine inanıyoruz. Bir dönem terörle çatışmalarla anılan Suriye toprakları, Türkiye'nin çabaları neticesinde yıllar sonra yeniden huzura ve istikrara kavuştu.”

“Terörist sızmalara karşı her iki ülke gereken önlemleri alacak. Muhtıranın gözetimi ve koordinasyonu için ortak bir mekanizma kurulacaktır. Bundan sonraki süreçte ana gayemiz, istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektir.”

Putin’in açıklamalarından öne çıkanlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarından öne çıkanlar;

“Türk tarafının endişelerini paylaşıyoruz. Suriye’de kalıcı istikrarın sağlanması, ancak bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duyarak olur. Bölgede kapsayıcı bir diyalog olmalı. İnsani yardım konusunu da görüştük. Suriyeli göçmenler vatanlarına dönmeli.”

“Bölgedeki barışı ve istikrarı, Türkler ve Suriyeliler birlikte sağlayacak. Karşılıklı saygı olmazsa bu mümkün olmayacak. Çok uzun bir çalışmadan sonra alınan karar Suriye'nin Türkiye sınırındaki sorunu çözüme kavuşturacak.”