Soçi’de Esed sürprizi yaşanır mı?

ABD-Türkiye anlaşmasının ardından gözler Erdoğan’ın Putin ile Soçi buluşmasına çevrildi. Erdoğan’ın, Putin aracılığıyla Suriye devlet başkanı Beşşar Esad ile görüşebileceği iddia edildi.

Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile anlaşmaya vararak, Barış Pınarı Harekatına 120 saatlik ara vermesinin ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeye çevrildi. Erdoğan’ın, Putin aracılığıyla Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşebileceği iddia edildi.  Adana Mutabakatı’nın masaya yatırılacağı müzakereler kapsamında Ortadoğu’da yeni bir dönemin sayfası aralanabilir.

Türkiye’ye gelen ABD heyeti ile anlaşmaya vararak, Suriye’deki askeri harekatını 120 saat durdurarak, YPG’lilerin geri çekilmesini bekleyen Erdoğan’ı şimdi de Putin ile çetin bir müzakere süreci bekliyor. Son gelişmeler sonrasında Suriye’de ağırlığını daha da artıran, Ankara ile Şam hattında arabuluculuk yapan Putin’in, Soçi görüşmesinde yapacağı hamleler merakla bekleniyor. Bu bağlamda, Putin’in Erdoğan ile Esad’ı görüştüreceği iddialarının gündeme gelmesinin en önemli sebebi olarak Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Esad ile görüşmüş olması gösteriliyor.

Geçmişten bugüne Suriye
Suriye devlet başkanı Beşşar Esad'a karşı başlayan barışçıl protestoların iç savaşa dönüşmesinin ardından, ülke adeta yok oldu. Şimdilerde öncesi ve sonrası olarak ortaya çıkan bu fotoğraflar, ülkede yıllardır süren hava saldırıları, sokak savaşları ve ...

 

Esad: Türkiye çekilmeli

İki ülkenin gerçekleştirdiği görüşmede bölgede güvenliği sağlamak için önlemler alınması gerektiği vurgulandı ve Esad, Suriye topraklarındaki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesini istediğini belirtti. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Beşar Esad’ın görüşmede “Şimdi ve gelecekteki çalışmaların operasyonların durmasını ve Türk, ABD ve diğer illegal güçlerin Suriye’den çekilmesini hedeflemeli” dediğini aktardı.

Bilindiği üzere Rusya, müttefiki olan Türkiye’nin ABD ile yakınlaşmasından hoşnut değil. Uzun zamandır Türkiye’nin Şam yönetimi ile aynı masaya oturmasını istiyor. Erdoğan ile Putin’in Soçi görüşmesi öncesinde, Rusya’nın sürpriz bir şekilde Esad ile görüşmüş olması da, ‘’acaba masada Esad’da oturacak mı ?’’sorularının sorulmasına neden oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, ‘’Suriye‘de rejimle ilişkilerimizi Rusya üzerinden sürdürüyoruz, görüşme yok” demişti. Cumhurbaşkanının geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayı ele alacak olursak, Erdoğan’ın Esad ile görüşme ihtimali oldukça düşük ancak imkansız değil.

Öte yandan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin'le Soçi'de yapacağı görüşmeyi hatırlatarak "Bir sürpriz yaşanabilir ve Esed masada olabilir" ifadelerini kullandı. Dilipak'ın yazısında, “Pause için öngörülen bu 120 saatin sonunda, yani yarın, 22 Ekim’de, Erdoğan ile Putin Soçi’de masaya oturacak. Soçi’de bir sürpriz yaşanabilir ve Esed masada olabilir. Rusların beklentisi bu yönde. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Biz 1998 yılında yapılan 'Adana Mutabakatı'nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla, henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz’’ diyor.

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’da geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şam yönetimiyle görüşmeye sıcak baktığını açıklamıştı.