Slovenya Başbakanı Golob, Bosna Hersek'e resmi ziyarette bulundu

Slovenya Başbakanı Robert Golob, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde birçok alanda desteğe hazır oldukları Bosna Hersek'in en büyük müttefiki olmak istediklerini açıkladı.

Slovenya Başbakanı Robert Golob, başbakan olarak göreve başladığı Haziran 2022’den bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Bosna Hersek’e gerçekleştirdi.

AA’nın aktardığına göre; Golob, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, uluslararası arenada son dönemde dayanışma ve siyasi iş birliğinin öneminin artığını söyledi.

Slovenya’nın Bosna Hersek’e yatırım yaptığına dikkat çeken Başbakan Golob, “Ziyaretimin temel amacı Slovenya’nın, Bosna Hersek’e, geçen yıl aralık ayında aldığı aday ülke statüsünün ardından, AB üyelik sürecine yardımcı olmak” dedi.

Bosna Hersek’e iki mesajı olduğunu söyleyen Golob, “Birincisi Brüksel’deki atmosfer değişti ve bu tarihi bir şans. Son 20 yılda genişleme politikası teknik ve idari sorunlar nedeniyle durmuştu ancak bu günümüzde siyasi sorun olarak kabul ediliyor. Bosna Hersek’in bu tarihi fırsatı üyelik yolunda kullanması gerektiği kanaatindeyim. İkincisi ise Slovenya Bosna Hersek’in sadece dostu değil, en büyük müttefiki olmayı istiyor. Bu nedenle de teknik, idari, uzman ve maddi her türlü yardımımızı dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Borjano Kristo da Slovenya’nın Bosna Hersek’te yatırım yapan yabancı ülkeler arasında ilk üç içerisinde bulunduğunu söyleyerek, gösterilen dostluk için teşekkür etti.

Ülkesinin AB yolunda Slovenya’dan destek aldığını belirten Kristo, “Bosna Hersek’in aday ülke statüsü alması için çabaları olan Slovenya’ya teşekkür ederim. Bu, ülkemiz için büyük bir anlam ifade ediyor çünkü Avrupa ailesine bir adım daha yakınız. Aday ülke statüsü, Bosna Hersek’in AB içinde yerinin olduğunun bir göstergesi. Slovenya ile Bosna Hersek’e AB üyelik sürecinde teknik destek ve uzman yardımının sağlanacağı bir anlaşma imzalamayı planlıyoruz” dedi.

Başbakan Golob’un, Bosna Hersek Temsilciler Meclisi ve Halklar Meclisinin temsilcileriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.