Koronavirüsle mücadelenin tıkandığı an: Sitokin fırtınası

Koronavirüs ile mücadele ederken yoğun bakıma alınan hastalarda "Sitokin fırtınası" adı verilen bir durum yaşanıyor. Bu durumda dostumuz olan bağışıklık sistemimiz bir anda en büyük düşmanımıza dönüşebiliyor. Peki, Sitokin fırtınası nedir? Sitokin fırtınası belirtileri neler? İşte sitokin fırtınası hakkında merak edilen tün detaylar...

Koronavirüs ile mücadele ederken yoğun bakıma alınan hastalarda "Sitokin fırtınası" adı verilen bir durum yaşanıyor. Bu fırtınanın ne anlama geldiğini anlayabilmek için, bağışıklık sisteminin karmaşık yapısıyla ilgili bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

SİTOKİN NEDİR?

Sitokinler, hücre tipleri tarafından salgılanan ve hücreler arasında moleküler haberciler görevi üstlenen proteinlere verilen isimdir. Sitokin ismindeki bu proteinler, vücudun hastalık ve enfeksiyona tepkisini düzenlerler. Bununla birlikte serbest bırakıldığında bağışıklık sistemini işini yapması için sinyal verirler.

SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

Anormal hücrelerin ölmesine ve normal hücrelerin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilecek sinyaller göndererek anti-kanser aktivitesini artırmaya da yardımcı olurlar. Yani koronavirüs sürecinde yaşanan nefes darlığı ve ateş gibi durumları niteleyen sitokin fırtınası, bir nevi bağışıklık sisteminin ana bağlayıcıları üzerinde yer alan olumsuz hareketi olarak nitelendirilir.

Tüm bunların yanı sıra, gerekli tedavilere rağmen ateşin düşmemesi, akciğer hasarlarındaki artışın önlenememesi ve laboratuvar değerlerinde bozukluk durumunun sürmesi durumunda kişilere "sitokin fırtınası" tanısı konuluyor.

SiTOKİN FIRTINASI’NIN TEDAVİSİ VAR MI?

Bağışıklık sistemimizin dosttan düşmana dönüştüğü o anı önlemek adına geliştirilen bir tedavi henüz yok. Ancak Boğaziçi Üniversitesi, bu süreçte ortaya çıkan sitokin fırtınasını önlemek için ilaç çalışmaları yapıyor.