Sisi dört yıl sonra ilk kez Katar'da

2017 yılında Doha yönetiminin Müslüman Kardeşler'e destek vermesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik bağların yeniden güçlendirilmesi için Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Katar'ı ziyaret etti.

Haziran 2017'de Müslüman Kardeşler'e verdiği destek ve İran politikaları nedeniyle Mısır yönetimi Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in Katar ile diplomatik bağlarını kesme kararına katılmış, Doha yönetimine yönelik ambargoyu ise Ocak 2021'de kaldırmıştı. 

Dört yıllık aranın ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ilk kez Katar'ı ziyaret etti. Sisi'nin ziyareti Katar medyasında geniş yer bulurken, iki Arap ülkesi arasındaki “ilişkilerde yeni bir dönem” olarak nitelendirildi. Sisi'yi Hamad Uluslararası Havalimanı'nda Katar Emiri Hamed bin Halife es-Sani karşıladı. 

Mart ayı sonlarında Mısır, Katar'ın ülkede hidrokarbon devi QatarEnergy aracılığı ile beş milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu. 

Katar Emiri görüşmeye ilişkin açıklamasında, nakit sıkıntısı çeken Mısır'daki mevcut yatırımların yanı sıra enerji ve tarım sektörlerinde iş birliğinin görüşüldüğünü belirtti.