Sırbistan'da Kosova ile anlaşma görüşmeleri protesto edildi

Belgrad’da vatandaşlar, Kosova ve Sırbistan arasındaki Batı destekli ilişkilerin normalleşme anlaşmasını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Kosova’nın bağımsızlığının tanınması anlamına gelecek bu anlaşma, Sırbistan’da binlerce vatandaşın protesto için sokaklara dökülmesine neden oldu.

Kosova, 2008’de ABD ve AB desteği ile bağımsızlığını ilan etmişti. Sırbistan ise bu ilanı tanımadı ve Anayasa’da Kosova’yı kendine bağlı olarak tanımlamaya devam etti.

Belgrad ve Priştine’nin Avrupa Birliği’ne katılabilmesi için, ikili ilişkilerin düzeltilmesi gerekiyor.

Belgrad’daki protestocular, “Kosova satılık değildir”, “Sırbistan, Avrupa Birliği değil”, “Kapitülasyona hayır” yazılı pankartlarla görüntülendi.

Sırbistan Başkanı Aleksandar Vučić ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, bugün Kuzey Makedonya’nın Ohrid kentinde ilişkilerin düzeltilmesine ilişkin koşulları tartışmak için bir araya gelecekler.

Reuters’a konuşan Sırbistan Demokratik Partisi lideri ve protesto liderlerinden Milos Jovanovic, “Bu sadece başlangıç. Anlaşmanın Kosova’yı tanıyor olması ister açıkça belirtilsin ister imâ edilsin, kesinlikle kabul edilemez” dedi.