Sırbistan'da aşı kaosu: Komşu ülkelere dağıtılmaya başlandı

Avrupa’daki en yüksek ikinci aşılama oranına sahip olan Sırbistan, yabancı ülke vatandaşlarına da aşı imkânı sunuyor. Ancak bu durumun en büyük etkeni Sırpların aşı olmak istememesi. Doz arzı, talebi aştığı için fazla olan aşılar yabancı vatandaşlara ücretsiz olarak yapılıyor.

Sırbistan, aşılama çalışmalarıyla tüm dünyada adından söz ettiren ülkelerden biri haline geldi. Avrupa’da İngiltere’den sonra en yüksek aşılama oranına sahip olan ikinci ülke olan Sırbistan, yabancı ülke vatandaşlarına da aşı yapabileceklerini açıkladı. Sırbistan’ın bu açıklamasının ardından Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek’ten ülkeye büyük bir akın gerçekleşti.

Sırbistan hükümetinin bu kararı almasındaki en büyük neden ise ülkede vatandaşlarının aşıya şüpheyle bakması. Ülkede Covid-19 aşısıyla ilgili yapılan haberlerin, vatandaşların aşı olmak istememesine neden olduğu söyleniyor.

Sırbistanlı bir genç, “Aşının güvenli olduğunu söylemek için henüz çok erken. Dünyada pek çok yan etki örneği var. Ayrıca hangisinin daha etkili olduğu da net değil” açıklamasını yaparak aşılara olan şüphesini dile getirdi. Sırbistanlı bir doktor ise önceden çocuklara aşı yapmak için de aynı zorlukları yaşadıklarını ve şimdi benzer olayların Covid-19 aşısı için yaşandığını belirtti. Özellikle sosyal ağlarda yayılan yalan haberlerin insanlarda aşıya karşı önyargı oluşturduğuna dikkat çeken doktor, zamanla bu durumun da düzeleceğine inandığını belirtti.

CUMHURBAŞKANI YALVARDI

Ülkede yükselen vaka sayılarına nazaran aşı olmak istemeyen insanların bulunması, Sırbistan hükümetini de yeni yollar aramaya yöneltti. Krizi önlemek için yerel medyada aşı reklamları yapan hükümet, kırsal bölgelere aşı ekipleri gönderdi ve aşı yaptırmak için gerekli bürokratik işlemleri de mümkün olduğunca azalttı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, mart ayının başında televizyona yaptığı bir açıklamada Sırbistanlı vatandaşlara yalvararak, “Lütfen aşı olmaya gelin” çağrısında bulundu.

GÜNDE 8 BİN DOZ AŞI

Belgrad’daki bir fuar alanına kurulan aşılama merkezinde günde 8 bin doz aşı yapılıyor. Sırbistan’ın aşılama konusunda diğer ülkelerin önüne geçmesindeki en büyük etken olarak ise erkenden aşı tedarik etmesi gösterildi. Yaklaşık 7 milyon nüfusun olduğu ülkede, 2.1 milyondan fazla kişiye aşı yapıldı.

Ülkedeki aşı sürecinin hızlı ilerlemesinde dikkat çeken bir diğer önemli detay da çevrimiçi randevu ve takip sisteminin sağlanması. E-randevu sisteminin bulunduğu Sırbistan’da, telefondaki bir uygulamaya girerek kolaylıkla aşı randevusu alınabiliyor. Aşı merkezinde bulunan kabinlerde AstraZeneca ve Pfizer gibi aşıların yanı sıra Rus ve Çin aşıları gibi farklı aşı tercihleri de sunuluyor.

BALKANLARIN AŞI MERKEZİ

Yabancı ülke vatandaşlarına da ücretsiz aşı yapılacağını söyleyen Sırbistan’a, özellikle bölgede bulunan diğer ülkelerden büyük talep geldi. Ülkenin Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya sınırlarında uzun kuyruklar oluşurken, komşu ülkelerin vatandaşları Sırbistan’a minnettar olduklarını dile getirdi. Sırp hükümeti, aşılama kampanyası ile bölgede güvenli bir ortam oluşturmayı ve ticari işleyişin sürmesini planladıklarını dile getirdi. Ancak bölgede bulunanların belirttiklerine göre, aşı kampanyasının nedeni ülkedeki vatandaşları aşı olmaya ikna etmek ve elde kalan aşıları kullanmak.