Vucic: "Büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya ve Çin'in Batı ile arasındaki ilişkilerin daha da karmaşık hale gelebileceğini işaret ederek, "Büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Radyo Televizyonu'na (RTS) açıklamalar yaptı. 

Açıklamalarında Rusya ve Çin ilişkilerinin Batı'dan görünümüne dikkat çeken Vucic, "Özel operasyon aşamasından büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum. Şimdi soru, sınırların nerede olduğu ve bir süre sonra, belki de bir veya iki ay içinde, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana benzerini yaşamadığımız büyük bir dünya çatışmasına girip girmeyeceğimiz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak bizim elimizde. Rusya ve Çin'in Batı ile arasındaki ilişkilerin daha da karmaşık hale gelmesini bekliyorum" ifadesini kullandı.

Kosova ile yaşanan gerilime ilişkin kritik bir iddiada bulunan Vucic, ülkesi için önümüzdeki 7 - 10 gün içerisinde önemli kararlar alma arefesinde olduklarını ve gelecek hafta vatandaşları ile paylaşacaklarını belirtti. 

BM Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta önemli temaslar gerçekleştirdiklerini işaret eden Vucic, bir ülkenin de Kosova'nın bağımsızlığını tanımasını geri çekeceğini iddia etti fakat ülke ismi paylaşmak istemedi. 

2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi sınırları içerisinde gören Sırbistan'ın Cumhurbaşkanı Vucic, geçtiğimiz aylarda da yedi ülkenin Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanıma kararlarını ipral edeceklerini iddia etmişti.