Sırbistan Cumhurbaşkanı: "Kosova, kuzeyindeki Sırpları sürmeye kararlı”

Sırp lider Aleksandar Vucic, Kosova yönetiminin ülkenin kuzeyinde bulunan Sırpları sürmekte kararlı olduğunu dile getirdi.

Kosovalı Sırpların temsilcilerini Belgrad’da ağırlayan Vucic, görüşmeden sonra gerçekleştirdiği halka sesleniş konuşmasında “Priştine, Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürmeye kararlı” ifadelerini kulandı.

Vucic, geçtiğimiz hafta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Avrupa Birliği’nin kolaylaştırıcılığında Brüksel’de gerçekleşen toplantıyı hedef göstererek, “Barış, istikrar, emniyet ve güvenliği korumak için elimizden gelen her şeyi yapmak görevlerimiz arasında” dedi.

Sözlerine devam eden Aleksandar Vucic, “1999’dan beri Kosova’daki Sırp nüfusa karşı kalıcı terör uygulanıyor” şeklinde konuştu. Aynı zamanda Vucic, Kosovalı Sırpların haklarının savunulacağını ve mülteci statüsüne maruz kalmayacaklarının altını çizdi.

Kosova hükümetinin, ülkede yaşayan Sırplar da dahil olmak üzere herkese, “Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olmak zorunluluğu” getirme kararını hatırlattı. Vucic, Brüksel’deki görüşmede “tarafsız plaka” uygulanmasının önerildiğini ancak Kurti’nin bu teklifi kabul etmediğini ve araçların Kosova plakası taşımasının zorunluluğunu devam ettiğini kayıtlara geçti.