Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığına ve NATO'ya katılmasına karşı çıkıyor

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Sırbistan Başkanı Aleksandar Vučić, Kosova’nın bağımsızlığının kesinlikle tanınmayacağını söyledi.

Ćirilica adlı bir televizyon programına katılan Vučić, Kosova-Sırbistan ilişkilerini ve yakın gelecekteki Priştine-Belgrad görüşmesini değerlendirdi.

“Gelecek görüşmede bir mesafe kat edilebileceğini düşünmüyorum. [Kosova Başbakanı Albin] Kurti’nin ‘Sırp Belediyeler Birliği’ni kurmayacağına neredeyse eminim” dedi.

İkili ilişkilerin normalleşmesi konusunda, Avrupa Birliği’nden gelen öneriye ilişkin olumsuz bakışını tekrar eden Vučić, Sırbistan’ın yine de müzakerelerde kalması gerektiğini söyledi.

Sırp Başkan, “Sırbistan’ın kapitülasyonunu imzalamaya niyetim yok, ancak koşulların farkında olmalıyız. Teslim olma veya kapitülasyon yok. Sırbistan’ın, Kosova’nın NATO’ya katılmasına karşı çıktığını veya Kosova’nın bağımsızlığının tanınmayacağını şüphesiz bir şekilde açıkça ifade ettim” şeklinde konuştu.

Vučić, aynı zamanda Sırp tarafının birçok taviz vermeye hazır olduğunu, Kosovalı Arnavutların ise bunu yapmayacağını düşündüğünü söyledi.