Singapur’daki robotlar kamuoyunu ikiye böldü

Singapur caddelerinde dolaşan yeni robotlar, birçok insanda rahatsızlık duyulmasına neden oluyor.

Singapur’da ‘Xavier’ isimli robotlar sokaklarda ve caddelerde dolaşmaya devam ediyor. İnsanların bisikletlerini yanlış park etmeleri, izinsiz bir alanda sigara içmeleri ya da sosyal mesafeye uymamaları halinde Xavier, kurala uymayanlara uyarılarda bulunuyor. Ayrıca söz konusu robotlar, kurallara uymadığını tespit ettiği kişileri bildiriyor.

Proje yöneticisi Michael Lim, yedi adet kamera ile donatılmış olan bu tekerlekli robotları toplumsal düzeni korumak için çok yararlı buluyor. Lim, söz konusu robotlar hakkında, “Robotlar, makinelere karşı duyulan güvensizliği de azaltacaklar. Çünkü robot etraftaysa ve bir şey olursa, kontrol odasındaki insanlar ne olduğunu görebilecek ve kendinizi daha güvende hissedeceksiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Robotlar, geçtiğimiz ay üç haftalık bir denemenin bir parçası olarak başlangıçta bir toplu konut ve bir alışveriş merkezinde devriye gezdi.

Xavier isimli robotlar, Singapur’da kamuoyunun ikiye bölünmesine neden oldu.

Fu Suan Kian isimli bir mühendis, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Toplumda güvenliği sağlamak için iyi olduğunu düşünüyorum, bu yüzden bir şey olursa, geri izlemeyip faili veya ne olduğunu bulabilirsiniz. Bu da suç işlemek isteyebilecekler için çok caydırıcı bir durum” ifadelerini kullandı.

Bir araştırma görevlisi olan Frannie Teo ise “Robotların distopik dünyasını akla getiriyor. Bu tür konsept hakkında biraz tereddüt ediyorum” şeklinde konuştu.

Dijital haklar aktivisti Lee Yi Ting ise söz konusu robotlara ciddi eleştiriler yöneltti. Ting, “Tüm bunlar, insanların Singapur’da da diğer ülkelerde olduğundan çok daha fazla ne dediklerine ve ne yaptıklarına dikkat etmeleri gerektiği duygusunu yaratıyor. Görünür bir şekilde robotlar tarafından gözlemleniyor olmamız dispotik ama bence daha distopik olan şey, normalleşmesi ve insanların buna tepki vermemesi” dedi.